Десет општина у Србији добија топлане на биомасу

Београд, 21. јун 2017. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александар Антић потписао је данас са представницима Немачке развојне банке (КфW) и Владе Швајцарске конфедерације споразуме о зајму и донацијама, који ће омогућити прелазак десет топлана са фосилних горива на биомасу.

Фото: tanjug.rs
Антић је том приликом објаснио да је читав пројекат вредан 27 милиона евра, од чега је 20 милиона зајам КфW-а, док ће Влада Швајцарске дати грант од пет милиона евра, а Немачка развојна банка грант од два милиона евра.

Реч је, како је навео, о топланама у Малом Зворнику, Новој Вароши, Новом Пазару, Пријепољу, Бајиној Башти, Ваљеву, Прибоју, Кладову, Мајданпеку и Бечеју, које ће убудуће користити биомасу уместо фосилних горива.

Према његовим речима, зајам је веома повољан, са фиксном каматном стопом од 1,1 одсто, са пет година грејс периода и 10 година отплате.

Министар је подвукао да ће средства зајма враћати локалне самоуправе из уштеда остварених у процесу коришћења биомасе уместо фосилних горива.

Споразуми су потписани у оквиру пројекта "Подстицање обновљиве енергије: Развој тржишта биомасе у Републици Србији", који је, како је оценио, изузетно значајан за укупан енергетски систем.

Верујем да су ово важне ствари за будућност Сбрије и посебно за поменуте локалне самоуправе, будући да је важно да развијамо свест и радимо на сличним пројектима који ће унапредити наше тржиште биомасе, закључио је Антић.

Фото: tanjug.rs
Амбасадор Немачке у Србији Аксел Дитман подсетио је на то да је та земља највећи билатерални донатор и партнер Србије од 2000. године, изневши податак да је до сада 1,6 милијарди евра обезбеђено за разне развојне пројекте, док је 850 милиона евра усмерено у област обновљивих извора енергије.

Он је указао на то да је пројекат о преласку топлана на биомасу важан због смањења емисије угљен-диоксида и заштите животне средине, али и отварања нових радних места у општинама где се производи биомаса.

И кроз овај пројекат настојимо да помогнемо Србији на путу ка ЕУ, како би испунила услове из Поглавља 27 и како би могла да га затвори, поручио је Дитман.

Фото: tanjug.rs
Амбасадор Швајцарске Филип Ге објаснио је да се споразум о давању гранта који обезбеђује Влада те земље односи на техничку помоћ, односно на замену котлова који користе фосилно гориво са онима који користе биомасу.

Ге је подвукао да су Швајцарска и Немачка међу водећим земљама у свету у области енергетске ефикасности, као и да су међу три највећа билатерна донатора Србије.

Швајцарска ће наставити да подржава сличне пројекте и остаће посвећена развојној помоћи Србији, поручио је он и додао да се разматра повећање финансијске помоћи Србији у наредне четири године.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=295560
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs