Међународна сарадња на очувању вредности културног наслеђа

Београд, 22. мај 2017. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Владан Вукосављевић и администратор Државне управе за културно наслеђе Народне Републике Кине Лиу Јуџу отворили су данас Први форум о културном наслеђу Кине и земаља централне и источне Европе (16+1).

Фото: Танјуг

Вукосављевић је том приликом истакао да је иницијатива за одржавање овог скупа потекла током посете Кини делегације Министарства културе и информисања Србије почетком септембра прошле године, и да ју је подржао министар културе Кине Луо Шуганг.

Он је указао и на то да је подршка стигла и од свих председника влада земаља централне и источне Европе и постала део Смерница за сарадњу Кине и земаља централне и источне Европе, документа потписаног у Риги у новембру прошле године.

Министар је навео да је тај документ поставио темеље за то да културна размена и сарадња у оквиру механизма 16+1 постане свеприсутна тенденција и да дводневни форум који се одржава у Београду пружи међународну платформу за развој те сарадње.

Он је приметио да су главне теме панела – управљање локалитетима светске баштине и нови приступи конзервацији, данас изузетно актуелне, будући да изазови са којима се свет суочава непрестано актуелизују те традиционалне дијалоге и у струци и у сфери политике.

Наша је дужност и обавеза да очувамо вредности културног наслеђа и пренесемо их будућим генерацијама, а за постизање тог циља од кључног значаја је процес управљања и заштита као његов есенцијални део, нагласио је министар.

Вукосављевић је изразио очекивање да ће сарадња стручњака из 16 земаља Европе са експертима из Кине дати у годинама које долазе велике и важне резултате не само кроз размену искустава, него и кроз нове заједничке пројекте.

Кина је земља изузетно богатог културног наслеђа, о којем брине на професионалан и стручан начин. Стручњаци из европских земаља имаће шта да науче од кинеских колега, који ће с друге стране имати могућност да се упознају са системима заштите културног наслеђа у овом делу света, додао је он.

Министар се осврнуо и на самит одржан у Кини у оквиру платформе "Један појас, један пут", на којем је учествовао и премијер Србије Александар Вучић.

У том смислу, он је нагласио да Србија жели да буде кредибилан партнер Кини у заједничком развоју новог "Пута свиле", у коме ће, поред инфраструктурних улагања и јачања трговинских веза, култура имати истакнуто место.

Према његовим речима, у циљу даљег унапређења билатералних односа двеју земаља, Влада Србије је донела одлуку о оснивању првог културног центра Србије након 44 године, и то у Пекингу.

Овај центар ће, како је навео, промовисати културу и уметност Србије, јачати културне везе и размену, као и оснажити нова партнерства између установа културе двеју земаља.

Такође, та установа ће подићи ниво директне сарадње између уметника и професионалаца у култури, рекао је Вукосављевић и изразио очекивање да ће у скоријој будућности бити отворен културни центар Кине у Београду.

Јуџу је истакао да Кина и свака од 16 европских земаља носи снажну жељу за повећањем сарадње у области културног наслеђа, и додао да је Влада Кине спремна да пружи пуну подршку различитим формама сарадње у области заштите културног наслеђа.
У питању су, како је додао, заједничка археолошка истраживања, размена стручњака и образовање стручног кадра.

Форум доноси нови модел културне сарадње, посебно у области очувања културног наслеђа, а Влада Кине се нада да ће сарадња на том пољу у будућности бити веома успешна и још шира, рекао је Јуџу, уз позив колегама које се баве заштитом културног наслеђа да посете Кину како би остварили још ближу сарадњу.

Амбасадор Кине у Србији Ли Манчанг осврнуо се у свом обраћању на успешну сарадњу Кине и Србије у оквиру механизма 16+1, као и на успешну посету премијера Вучића Кини у оквиру недавног самита.

На форуму, који се одржава данас и сутра у хотелу "Фалкенштајнер", поред српских и кинеских стручњака, учествују и експерти из Словеније, Босне и Херцеговине (БиХ), Бугарске, Хрватске, Чешке, Албаније, Мађарске, Литваније, Црне Горе и Словачке.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=293493
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs