Интензивирање привредне сарадње са Белорусијом

Београд, 19. април 2017. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Горан Кнежевић изјавио је данас да је укупна робна размена између Србије и Белорусије у 2016. години износила 80 милиона долара, и поручио да је један од најважнијих циљева да се она повећа на 500 милиона долара.

Фото: Танјуг

Кнежевић је након завршне пленарне седнице 10. заседања Међувладине комисије за трговинско-економску сарадњу истакао да је за то потребна боља комуникација привредника двеју земаља.

Како бисмо достигли циљеве које су наши највиши државни руководиоци усагласили током билатералних сусрета, потребно је да остваримо, пре свега, јачу комуникацију привредника, будући да они чине сарадњу бољом и квалитетнијом, рекао је он.

Министар је белоруским привредницима указао на неколико сегмената у којима би сарадња двеју земаља могла бити унапређена и где постоји већа перспектива, а као први је навео директне инвестиције.

Према његовим речима, у складу са Законом о улагањима и уредбом коју је усвојила Влада, постоје бројни финансијски и нефинансијски подстицаји за стране инвеститоре.

Такође, како је навео, постоји и 160 предузећа у процесу приватизације која се налазе у портфељу Министарства привреде и спремна су на различите моделе приватизације.

Он је, истовремено, истакао и могућности за формирање заједничких предузећа и заједнички излазак на нова, трећа тржишта, где би наша роба и услуге могли да буду веома конкурентни.

Министар је рекао да су представници привредних комора двеју земаља данас изнели идеју о иницијативи за одржавање Дана добављача, нарочито у области грађевинарства и пољопривреде, која би још више зближила привреднике Србије и Белорусије.

За све области које сам предложио, постоје међудржавни споразуми потписани у Минску за време посете премијера Александра Вучића, подсетио је Кнежевић.

Према његовим речима, сада је на привредницима да остваре контакте, да се њихови послови одвијају на најбољи начин, а наш задатак је да баријере, којих је све мање, срушимо и да пословање између две државе буде што једноставније.

Он је рекао и да је са министром за антимонополску регулативу и трговину Белорусије Владимиром Котловичем разговарао о низу тема, од којих је једна и приватизација предузећа "Петар Драпшин" у Младеновцу.

Фото: Танјуг

Котлович је истакао да између две земље нема никаквих баријера у комуникацији, да је створена добра правна база, те потписан споразум о слободној трговини, и да се већ седам година ради у том режиму.

Међу нама нема виза и ради се без препрека. Иако је 2016. године забележен мали пад у размени, 2017. године су бројке почеле да расту, при чему је у прва два месеца робна размена повећана за 62 одсто, за 42 одсто је већи обим извоза Белорусије у Србију, а увоз из Србије у Белорусију повећан је 83 одсто, прецизирао је он.

Котлович је додао да су за време посете председника Владе Србије Александра Вучића почетком године Белорусији направљени планови на основу којих треба подићи робну размену на 500 милиона долара, те да је резултат тога "мапа пута", где су постављени основни задаци за обе земље.

Он је рекао да је почела монтажа трактора, у Србији се монтирају и теретна возила, а донета је и понуда за почетак производње ауто-делова.

Кнежевић и Котлович су данас потписали и протокол са заседања, као и Меморандум о међусобном разумевању и сарадњи у области конкурентне политике између Комисије за заштиту конкуренције Републике Србије и Министарства антимонополског регулисања и трговине Републике Белорусије.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=291019
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs