Смањен лед на Дунаву

Београд, 15. јануар 2017. године – Помоћник министра за водни саобраћај Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Вељко Ковачевић изјавио је данас да је лед на Дунаву, од Новог Сада до Бездана, значајно смањен, али да ће ипак два ледоломца из Мађарске током дана кренути ка Србији.

Ковачевић је током контроле пловних објеката у Земуну истакао да је од синоћ ситуација на Дунаву побољшана, али да и даље постоје два мања ледена чепа код Боровог села и код Даља.

Он је рекао да је и даље на снази одлука о активирању ледоломаца, који ће ускоро кренути ка српској граници и биће стационирани у луци Вуковар, где ће чекати одлуке о даљем активирању низводно ка Новом Саду.

Ковачевић је подсетио на то да је наша земља, због лоших приватизација, са четири ледоломца спала само на један, Гребен, пошто су остали расходовани, али је донета одлука о томе да се до наредне године купи још један ледоломац који ће покривати сектор од Београда до Новог Сада.

Заједно са два ледоломца из Мађарске имаћемо заштићен цео сектор Дунава и Саве, нагласио је Ковачевић.

Тренутно је, како је објаснио, у београдском сектору дошло до формирања ледостаја и “Гребен” је отишао да преузме брод “Борг” код Обреновца.

Према његовим речима, они ће данас бити у Савском амфитеатру и пре мрака ће почети да дејствују по Београду. Сутра ујутру ће ледоломац наставити да се пробија према Пупиновом мосту, како би разбио овај чеп који је остао у Београду.

Једино је ту још кризно, а након што се ту разбије лед, како је оценио, следећа кризна тачка вероватно ће бити у Гроцкој.

Апелујемо, из тог разлога, на власнике сплавова и марина да предузму мере предострожности, поручио је Ковачевић.

Помоћник министра за инспекцијски надзор Лепосава Сојић је рекла да је штета причињена са пловним објектима јер власници нису поштовали закон.

Она је навела да је од октобра инспекција овог министарства са лучким капетанијама послала упозорење како се поступа, и истакла да се и даље ради даноноћно у Београду и Новом Саду.

Већина то није испоштовала, па инспекција припрема документацију за подношење пријава. До сада је већ процесуирано више од 10 прекршилаца који су својим нечињењем оштетили друге привредне субјекте и живот и сигурност људи на води, нагласила је Сојић, уз оцену да су казне од 200.000 до два милиона динара примерене.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=283477
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs