Модернизација економије међу стратешким циљевима Владе Србије

Београд, 22. мај 2005. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница поручио је отварајући прву седницу Борда гувернера Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) да је најважнији циљ Владе Србије на плану економске политике да створи пословно окружење које је инвеститорима поуздано, а то значи да је пре свега либерално и политички и правно стабилно.

Војислав Коштуница
Фото: Танјуг
Званични сајт Владе Србије преноси интегрално говор премијера Коштунице:

"Ваше екселенције, даме и господо, добро дошли у Београд.

Велико ми је задовољство и част што је наша земља домаћин годишње скупштине Европске банке за обнову и развој и што ће угостити више од 3.000 политичких и пословних лидера света. Ово је највећи и најзначајнији скуп у нашој земљи у протекле три деценије.

Значај одржавања годишње скупштине ЕБРД-а у Београду за нашу земљу је изузетно велики.

Државна заједница Србија и Црна Гора је пре неколико недеља и формално, добијањем Студије изводљивости, закорачила ка Европској унији. Одлука да ЕБРД одржи скупштину у Београду представља снажну и јасну поруку света да одаје признање за велики напредак који смо учинили и да рачуна на нашу земљу у даљем процесу европских интеграција.

За Србију и Црну Гору овај велики скуп има посебан економски значај јер ми заправо показујемо да смо земља која пружа сигурност за улагања страним инвеститорима, која је отворена за економску сарадњу и која има велике економске потенцијале. Пружена нам је могућност да страним партнерима укажемо на све наше предности и покажемо резултате које смо остварили у стварању функционалне тржишне економије и ефикасног предузетништва. Желимо да покажемо да градимо државу у којој ће сви грађани боље живети, која ће бити политички стабилна, економски конкурентна, привлачна и сигурна за инвестиције.

Одржавање годишње скупштине ЕБРД-а у Београду долази и у тренутку када се наша земља спрема да отпочне велики посао преговора о стабилизацији и асоцијацији са Европском унијом. Желимо да искористимо ову прилику и за то да свим уваженим гостима укажемо на постојање општег друштвеног консензуса у нашој земљи да морамо заједничким снагама и снажним и убрзаним темпом наставити процес европских интеграција.

Више од 3.000 светских политичких и пословних лидера окупило се данас да размотре напредак који су земље са простора од централне Европе до централне Азије оствариле на путу ка изградњи демократије, тржишне економије и опште стабилности у Европи и Азији.

Земље које су настале на простору бивше Југославије - Босна и Херцеговина, Хрватска, Македонија, Србија и Црна Гора и Словенија - остварују све бољу сарадњу, како на политичком, тако и на економском пољу. Велики број инвестиција већ прелази с једне на другу страну наших граница. Наше економије, што инвеститори све више препознају, у многим аспектима су компатибилне и веома атрактивне, чиме се отвара низ погодности и могућности за даљи развој пословања и сарадњу. Верујемо у то да наступа период сарадње и просперитета за цели регион југоисточне Европе.

Наша земља опредељена је за свеобухватни дијалог у коме се води рачуна о легитимним интересима свих страна и сматрамо да је то једини пут који води ка напретку и изградњи стабилних демократија и динамичних економија. Регионална сарадња изграђена на европским начелима демократије, поштовања људских права и добросуседства, снажно ће ојачати настојања земаља западног Балкана да правовремено приступе Европској унији. Уверени смо у то и да је то једини пут за решавање свих спорова, укључујући и проналажење трајног и стабилног решења за Косово и Метохију. Морамо пронаћи решење које ће представљати компромис. Решење у којем нико неће бити победник и решење којим нико неће бити губитник. Србија је спремна за решење питања Косова и Метохије засновано на компромису и на европским и међународним демократским начелима, која безрезервно штите територијални интегритет и суверенитет свих држава.

Желео бих да подсетим на то да је Пакт за стабилност југоисточне Европе усвојио широк оквир за остваривање политичког и економског напретка, што је резултирало стварањем зоне слободне трговине која има потенцијал да привуче најкрупније стране инвестиције. Реч је о Албанији, Босни и Херцеговини, Бугарској, Хрватској, Македонији, Молдавији, Румунији и Србији и Црној Гори, које су створиле бесцаринско тржиште. Зона слободне трговине има за циљ унапређење националних економија и помаже бржу интеграцију читавог региона у Европску унију. Развој регионалне енергетске и транспортне инфраструктуре од животног је значаја за напредак овог подручја, и наше владе остварују тесну сарадњу по овим питањима.

Државна заједница Србија и Црна Гора постигла је споразум о слободној трговини и са Руском Федерацијом што свакако представља одличну шансу свим страним инвеститорима. Дакле, инвеститорима се, уколико се определе за производњу у нашој земљи, омогућава бесцарински приступ много ширем тржишту југоисточне Европе у којем има 55 милиона потрошача, као и могућност да без плаћања увозних дажбина приступе руском тржишту које броји више од 150 милиона потрошача. Србија је увела и најнижу стопу пореза на добит предузећа у Европи од само 10 одсто.

Драги пријатељи,

Желим да нагласим да је на простору од централне Европе до централне Азије, који укључује 27 земаља, Европска банка за обнову и развој највећи појединачни инвеститор, који осим сопствених средстава финансирања мобилише и најкрупније директне стране инвестиције. Европска банка за обнову и развој очигледно има водећу улогу у позитивној трансформацији целог овог простора.

Када је реч о нашој земљи, Европска банка за обнову и развој инвестирала је приближно 700 милиона евра, а прикупљено је и додатних 780 милиона евра поред фондова Банке. Одобрени су стратешки зајмови за развој транспорта и енергетског сектора, као и инвестиције у локалне банке у циљу подршке малим и средњим предузећима, и инвестиције у многобројне приватне компаније и нове пројекте. Сви ови напори Банке у пуном су сагласју са нашим потребама и развојним плановима.

Будући да се ова годишња скупштина одржава у Београду, укратко ћу Вас обавестити о напретку који смо остварили и о будућим плановима Владе Србије.

Превасходни циљ Владе Србије је остваривање политичке стабилности и бољи живот свих наших грађана.

Наша стратешка опредељења и циљеви, од којих смо многе већ у доброј мери остварили, јесу приступање европским интеграцијама, израда новог устава, борба против корупције, очување постигнуте макроекономске стабилности, улазак у нову и ширу фазу приватизације која подразумева не само атрактивне фирме, већ и реструктурирање јавних предузећа, оспособљавање привреде за конкурентску утакмицу на домаћем и страном тржишту. Циљ нам је да створимо услове за отварање нових радних места и профитабилно пословање, наставак реформи банкарског система и развој финансијског тржишта. Чинимо све да уведемо још већу одговорност и јавност у раду и да обезбедимо пуну стабилност институција.

У прилог томе говори закључак који је прошлог месеца објавила Европска комисија, у којем се наводи да је "Србија и Црна Гора постигла критичну масу реформи на основу које је постала способна да преговара са Европском унијом о Споразуму о стабилизацији и асоцијацији". Подршка је стигла и од Организације за економску сарадњу и развој, која је у свом извештају оценила да је у 2004. години наша земља имала најуспешније реформе правног система у целом региону. Ми одржавамо макроекономску стабилност од 2001. године, и у новембру 2004. године Србија је први пут добила кредитни рејтинг. Данас, после само седам месеци, успели смо у томе да кредитни рејтинг подигнемо за још један ниво.

Што се тиче економске политике Владе Србије, желим да Вас лично уверим у то да је наш најважнији циљ да створимо пословно окружење које Вам је познато и за Вас поуздано, а то значи да је пре свега либерално и политички и правно стабилно. Процес транзиције је значајно одмакао, и ми смо чврсто опредељени за наставак и убрзање тог процеса. Усвајамо нове законе са циљем да из темеља модернизујемо правни систем и истовремено консолидујемо институције које ће бити способне да те законе спроводе. Установили смо повољне порезе, царинске стопе и друге подстицаје за инвестиције у Србију.

Даме и господо, драги гости,

Најважнији циљ Владе Србије и српског друштва јесте да се модернизује економија, подигне животни стандард, да држава и њене институције буду стабилне и да се државна заједница Србија и Црна Гора интегрише у Европску унију. Генерације политичара које долазе из југоисточне Европе биће оцењиване у историји на основу успеха у томе да наша друштва приближе једна другима и да их приближе савременим начелима демократије и модерног друштва.

Желим Вам да годишња скупштина и пословни форум Европске банке за обнову и развој буду успешни, да откријете које вам погодности нуди наша земља и да се у нашој престоници пријатно осећате", поручио је председник Владе Републике Србије.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=28226
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs