Повољнији услови кредитирања малих и средњих предузећа

Београд, 7. децембар 2016. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Горан Кнежевић присуствовао је данас потписивању првог Уговора о кредитној гаранцији у оквиру европског COSME програма за конкурентност малих и средњих предузећа, чиме се обезбеђују средства за предузетнике по повољним условима.



Фото: Танјуг

Уговор су потписали директор одсека за ЕУ гаранције Европског инвестиционог фонда Гунар Маи и председник Извршног одбора Банке интеза Драгиња Ђурић.

Кнежевић је том приликом оценио да је овај уговор веома значајан за мала и средња предузећа и предузетнике, који су, како је оценио, кичма развоја сваке земље, јер им обезбеђује повољније услове за кредите.

Према његовим речима, Влада Србије види мала и средња предузећа и предузетништво као носиоце развоја, при чему се значајна средства у буџету издвајају за финансијску и нефинансијску подршку том сектору.

Он је подсетио на то да је за подршку у овој години, која је проглашена за годину предузетништва, предвиђено 16 милијарди динара, од којих су 4,4 милијарде бесповратна средства, а да је до сада подржано укупно 7.850 предузетника са 10,5 милијарди динара.

Влада ће наставити да подржава изналажење нових извора финансирања за тај сектор, као и да, у сарадњи са банкама, обезбеђује континуитет у реализацији европског програма COSME, нагласио је министар, изразивши очекивање да ће се у ову акцију укључити и друге банке.

Према његовим речима, за сада је обезбеђено 60 милиона евра, који ће се српским предузећима нудити за набавку обртних средстава на рок од 36 месеци, уз веома ниску камату и без хипотеке.

Кнежевић је рекао да је максимални износ који може да добије неко предузеће 150.000 евра, а минимални износ није дефинисан, док каматна стопа зависи од кредитне способност и креће се од минимум 2,39 до 7,75 одсто.

Шеф Делегације Европске уније у Србији Мајкл Девенпорт рекао је да Србија није изузетак када су мала и средња предузећа у питању, и да и овде тај сектор чини кичму економије, будући да је више од 98 одсто малих и средњих предузећа која запошљавају 65 одсто свих запослених у приватном сектору, а доприносе 56 одсто БДП-а.

Према његовим речима, сваки програм који може да помогне малим и средњим предузећима је добродошао, а управо програм COSME то и чини и даје на тај начин подршку привреди у целости.

То је разлог што се ЕУ фокусира на подршку овом сектору, нагласио је Девенпорт и подсетио на то да Унија има и других програма које је усмерила на тај сектор, међу којима је програм "Прогрес", намењен неразвијеним општинама.

Ђурић је поручила да је та банка и у претходном периоду подржавала српску привреду, и додала да то што је прва банка у Србији која почиње реализацију COSME програма потврђује њену опредељеност да као највећи кредитор привреде буде поуздан партнер Влади у промоцији предузетништва и његовом развоју.

Фото: Танјуг

Уговор који смо данас потписали омогућиће нам да у овом сегменту привреде ставимо на располагање неопходна средства под повољнијим условима од тржишних, уз нижу камату и продужени период отплате, нагласила је она.

Маи је рекао да је COSME програм ЕУ за конкурентност предузетника и малих и средњих предузећа, са укупним буџетом од 2,3 милијарде евра за период од 2014. до 2020. године.

Према његовим речима, овом програму се до сада прикључила 21 држава, а Србија је седма земља изван ЕУ која се придружила том програму у новембру прошле године, а од данас може да користи средства из тог пројекта.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=280814
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs