Помоћ Светске банке за јачање предузетништва у Србији

Београд, 30. новембар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић састао се вечерас са делегацијом Светске банке, коју је предводио потпредседник за Европу и централну Азију Сирил Милер.


Састанку у ужем саставу, поред Сирила Милера, присуствовали су и регионални директор за југоисточну Европу и Балкан Елен Голдстин и директор канцеларије Светске банке у Србији Тони Верхеијен.

Након тога, састанку су се придружили регионални директори Светске банке за Руску Федерацију, Кавказ, Азербејџан, Турску и централну Азију, као и министри финансија, привреде, енергетике, представници Министарства државне управе и локалне самоуправе и Министарства просвете, науке и технолошког развоја Владе Србије.

Представници Светске банке изразили су спремност да пруже Влади Србије подршку за јачање капацитета државне управе како би била успостављена боља координација институција и фокус ставио на постизање конкретних резултата.

Свесни смо изазова управљања сложеним променама које су неопходне да би се остварио раст од плус три одсто на одрживим основама, истакли су представници Светске банке.

Речено је да ће Влада Србије од ове међународне институције добити и помоћ за развој политике иновација и предузетништва, што је неопходан корак за прелазак са раста заснованог на приливу страних директних инвестиција у радно интензивне индустрије, на раст заснован на знању и иновацијама, што ће такође имати утицај на већи привредни раст.

Премијер Вучић је истакао да је Влада Србије основала Савет за унапређење сектора информационих технологија, који ће се базирати на стварању услова за даљи развој ИТ бизниса у Србији.

Српски премијер је предложио одржавање заједничке седнице Владе Србије и Светске банке 17. децембра ове године, а на којој би били размотрени досадашњи резултати заједничког рада на успостављању функционалне и ефикасне државне управе.


Представници Светске банке предложили су и нови пројекат подршке Влади Србије у погледу примене тзв. меких мера (из „Берлинског процеса“) за бољу интеграцију тржишта у региону.

Теме разговора били су и планови структурних реформи јавних предузећа јер су представници Светске банке изразили забринутост због раста потраживања Србијагаса и даљег реструктурирања предузећа.

Предложено је усвајање закључка којим би се Србијагас обавезао на то да доследно спроводи политику наплате потраживања.

Такође, предложено је и формирање заједничких тимова Владе Србије и Светске банке за јачање предузетништва и пословних вештина.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=280275
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs