Србија води рачуна о румунској националној мањини

Београд/Темишвар, 10. новембар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић изјавио је данас у Темишвару да Србија води рачуна о румунској националној мањини и да ради на решавању одређених проблема са којима се суочавају Румуни у Србији.


Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре са премијером Румуније Дачијаном Чолошем истакао да у Војводини има 11 општина у којима припадници румунске националне мањине чине више од један одсто становништва.

Највише их је у општини Алибунар, где чине 26,4 одсто, при чему су они готово сасвим задовољни и нема никаквих проблема, додао је премијер.

Међутим, како је навео, у источној Србији има несугласица у ставовима, пре свега због односа двеју цркава, али и ту ствари почињу да се решавају.

Вучић је навео да је са румунским колегом разговарао о румунском језику – о наставницима, уџбеницима у Србији и студентима, нагласивши да ће наша држава омогућити свима да уче тај језик.

Уколико премијер Румуније буде заинтересован, моћи ћемо да заједно обиђемо тај део Србије и поделимо неке од уџбеника или да преузмемо део наставника из Румуније јер нам недостаје наставни кадар за стандардизовани румунски језик, рекао је он.

Вучић је навео да је заједнички циљ да припадници српске мањине у Румунији и румунске мањине у Србији могу да се похвале добрим животом и да могу да кажу да немају већих проблема, иако је, како је додао, свестан да то данас није у потпуности случај.

Премијер је поручио да су пред Европом и светом турбулентна времена и да је потребно имати добре комшијске односе, од чега корист треба да имају грађани Србије и Румуније.

Он је исказао захвалност председнику Владе Румуније на значајној подршци те земље територијалном интегритету и суверенитету Србије, и посебно на подршци европском путу Србије.

Желим да изразим велику захвалност због чињенице да Срби и Румуни имају добре односе већ деценијама и вековима, нагласио је Вучић, подсетивши на то да Срби и Румуни никада нису ратовали, нити то планирају убудуће.

Он је указао и на то да би Румунија требало да цени оно што је Србија радила током мигрантске кризе, будући да та земља није осетила ни хиљадити део онога кроз шта је Србија прошла, између осталог и захваљујући коректном и истински пријатељском ставу Србије према Румунији.

Према његовим речима, развој економских односа двеју земаља је посебно важан, због чега ће гранични прелаз Наково–Лунга код Кикинде прећи на целодневни рад.

Премијер је у складу са тим изразио наду да ће у будућности бити могућности да се тај прелаз отвори и за тешке камионе и аутобусе, иако то изискује додатне трошкове за Србију.

Код нас је предвиђена изградња аутопута, али сачекаћемо румунску страну, да видимо да ли после израде студије изводљивости постоји интерес да се изгради аутопут од Вршца до Темишвара, истакао је Вучић.

Он је упутио позив румунским инвеститорима да дођу у Србију, додавши да између две земље постоји добра трговинска размена у висини од 1.130 милијарди евра.

Истовремено, премијер је рекао да постоји мањак инвеститора на обе стране, и изнео уверење да ће на том пољу бити остварен напредак у наредном периоду.

Вучић је истовремено изразио дивљење румунским економским реформама и чињеници да ће та земља ову годину завршити са највећим растом у Европи од 4,8 одсто.

Верујемо да ће Србија кренути да достиже Румунију када је у питању раст и да ћемо бити драматично испред других европских земаља, као и да ће то допринети нашем убрзаном приближавању најразвијенијим европским земљама, поручио је премијер.

Он је такође рекао да његов румунски колега има отворен позив да посети Србију.

Вучић је у Темишвару потом обишао и седиште Савеза Срба у Румунији, као и Српску православну цркву у том граду, којима је исказао захвалност на свему учињеном на обједињавању нашег народа у тој земљи.

Премијер је у обраћању новинарима након разговора са представницима Срба пренео да су они задовољни подршком румунске државе која и финансијски помаже њихове активности.

Он је поручио да ће наша земља учинити све да Румуни који у њој живе буду поносни на то што су Румуни, али и да се поносе својом домовином Србијом.

Према његовим речима, веома је важно да своју националну самосвојност и самобитност очувамо, као и своје православне корене, језик и писмо којим се поносимо.

Такође, сами треба више да бринемо једни о другима, оценио је он и додао да то што Србија нема проблема у буџету отвара простор да се више помогне нашем народу који живи ван земље.

Србија ће, како је поручио, учинити све за румунску националну мањину и њен просперитет, укључујући и већу финансијску помоћ, јер желимо да се грађани Србије осећају једнако добро без обзира на своју националну припадност.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=278648
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs