Осетно повећање плата у јавном сектору

Београд, 30. октобар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић најавио је данас да ће запосленима у просвети плате бити повећане између шест и седам одсто, здравству, полицији, војсци, културним установама пет одсто, а да ће пензионерима линеарно бити исплаћено између пет и шест хиљада динара.




Вучић је на конференцији за новинаре у Влади Србије рекао да се шири основа за повећања примања и да ће пензије бити повећане од 1. јануара између 1,5 и 1,7 одсто.

Он је оценио да су разговори са Међународним монетарним фондом били дуги и тешки, због пословичног опреза те финансијске институције, изразивши захвалност свим грађанима Србије који су веровали Влади да ће све урадити на најбољи могући начин.

Премијер је подсетио на то да је договор са ММФ-ом био да три године буду замрзнуте плате и панезије, а да су повећане већ прошле године.

Мислим да смо остварили велике резултате на које смо поносни, и они ће ући у историју. Имамо нешто већи суфицит због враћања дугова и то ћемо радити и даље, нагласио је премијер.

Према његовим речима, од јануара до септембра приходи су премашили план и то за 81,5 милијарди динара, односно 650 милиона евра више.

Учешће јавног дуга у БДП-у је 70,8 одсто, рекао је премијер и додао да он неће прелазити 73,5 одсто, већ ће се смањивати.

Вучић је упозорио на то да има много проблема са неколико јавних предузећа, пре свега са Азотаром, МСК, Петрохемијом, али да је највећи проблем Рударско-топионичарски басен Бор.

Будући да та предузећа цела земља буквлно издржава њихово питање ће морати да се реши за шест месеци, нагласио је премијер..

Он је најавио да ће на Самиту Кине и 16 земаља централне и источне Европе разговарати са кинеским премијером о РТБ-у и да ће га замолити за помоћ како би најпознатија кинеска компанија из ове области преузела овај комбинат из Бора.

Када је реч о лошим пословним резултатима Азотаре, Петрохемије, МСК, премијер је рекао да је љут на себе, јер није додатно проверавао пословне билансе тих предузећа, већ је веровао у лажне извештаје, додавши да су наслеђени дугови Петрохемије 400 милиона евра а да је иста ситуација и са Азотаром.

Вучић је навео да је очекивао да ће хемијска предузећа радити боље због ниже цене гаса, посебно Азотара, а свело се на то да су оперативни трошкови у тој компанији за шест месеци већи него што би били да уопште не ради.

Он је изнео податак да први пут ЕПС има 500 милиона евра на рачуну, односно да нема проблема са готовим новцем и да се у Железницама ситуација поправља.


Министар финансија Душан Вујовић изјавио је да ће буџет за 2017. годину бити усвојен на време, средином децембра, а биће развојни и осликаваће до сада постигнуте добре резултате.

Вујовић је истакао да је Влада постигла запажене резултате, што је довело до тога да ММФ, супротно уобичајеној пракси попусти и дозволи повећање примања док траје програм.

То је неуобичајен приступ, а ми смо већ у оквирима структурног смањење, већ смо на 3,89 одсто од планираних четири одсто, рекао је Вујовић и подвукао да смо скоро тамо где би требало да будемо у децембру 2017. године када се програм са ММФ-ом завршава.

Фискални резултати, како је рекао, надмашују очекивање, при чему је циљ програма који смо закључили са ММФ-ом је да се 2018. године вратимо, не само на претходне плате, него да имамо одрживи и инклузивни раст, који ће се одразити позитивно на све.

И наша стопа раста је у порасту, а и прогнозе се мењају навише, навео је министар и подсетио на то да је само ове године ММФ са 1,75 одсто подигао прогнозу раста на 1,8 одсто, па касније и на 2,5 одсто.

Ми очекујемо да ће раст БДП-а бити 2,7 или 2,8 одсто, рекао је министар додајући да у наредним годинама очекује раст од најмање три одсто.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=277796
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs