Правосудни органи у Нишу међу бољима у земљи

Ниш, 18. октобар 2016. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић разговарала је данас у Нишу са председницима Основног, Вишег, Апелационог, Прекршајног и Привредног суда у том граду, а посетила је и канцеларије јавних бележника.


Кубуровић је током сусрета са председницима судова истакла да су унапређење ефикасности правосуђа кроз скраћење трајања судског поступка и растерећење судова, као и јачање правосудних професија, међу приоритетима Министарства правде у наредном периоду.

Она је навела да су Основни суд и Привредни суд у Нишу међу ефикаснијим судовима када је реч о решавању старих предмета, о чему сведочи и награда коју су недавно добили на саветовању судија у Врњачкој Бањи.

Кубуровић је истакла да Апелациони суд у Нишу поклања велику пажњу старим предметима, који су приоритет у раду тог суда.

Према њеним речима, председник тог суда је уверио представнике Министарства у то да ће до краја године за 30 одсто смањити број старих предмета.

Она је објаснила да поред јединственог програма решавања старих предмета, који доноси Врховни касациони суд и у складу са којим сви судови морају да донесу свој програм, постоје и контроле које обављају председници апелационих судова, тако да судови морају да извештавају о свим предметима који су старији од четири године.

Кубуровић је истакла да јавно бележништво, након две године, функционише како треба и да сада нема великих проблема у раду јавних бележника.

Постоји уједначено поступање јавних бележника на подручју читаве Републике, при чему је важно да постоје резултати рада и да је Јавнобележничка комора Србије добро организована, што показује и то што ће сутра у Паризу, на Конгресу међународне уније нотара, бити примљена у ту организацију, нагласила је она.

Према њеним речима, ресорно министарство ће у наредном периоду бити посвећено унапређењу рада јавних бележника, пре свега њихове одговорности.

Кубуровић је указала на то да Дисциплинска комисија Министарства правде и Јавнобележничка комора раде интензивно по том питању и да се свака неправилност која се уочи у раду одговарајуће санкционише, па чак и кроз меру забране делатности.

Морам да признам да за ове две године нисмо имали много таквих случајева и свега су два бележника разрешена, додала је она.

Кубуровић је навела и да су јавни бележеници од маја ове године почели да раде и оставинске расправе и да је Основни суд у Нишу, на пример, уступио више од 1.500 таквих предмета јавним бележницима.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=276590
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs