Наредне године више новца из буџета за подршку предузетништву

Београд, 10. октобар 2016. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Горан Кнежевић изјавио је данас да је Србија на путу привредног препорода и саопштио податак да привредни раст тренутно износи 2,9 одсто и да је суфицит у буџету већи од 300 милиона евра.

Фото: Танјуг

Кнежевић је на конференцији о малим и средњим предузећима, коју организује Швајцарско-српска трговинска комора, истакао да је жеља Србије да привредни раст буде већи од три одсто и да буде одржив у наредне четири године како би се стандард наших грађана приближио стандарду грађана земаља ЕУ.

Он је истакао да Србија има раст индустријске производње од пет одсто, као и да је охрабрујуће и то што извоз расте, уз подсећање на то да је пре две године дефицит у буџету износио приближно две милијарде евра, док су сада сви макроекономски показатељи добри.

Незапосленост је смањена на 15,2 одсто, а очекујемо да у наредне три године буде сведена на 11 одсто и да то буде одрживо у дужем периоду, нагласио је министар и подвукао да Србија води добру економску политику и да је широм отворила врата инвестицијама.

Кнежевић је саопштио да је, у оквиру актуелне Године предузетништва, од за то намењених 16 милијарди динара, до сада одобрено 9,5 милијарди, и најавио да ће у наредној години бити издвојено више новца из буџета за подршку том сектору.

Он је подсетио и на то да Србија примењује Стратегију за подршку развоју МСП и предузетништва од 2015. до 2020, као и да је циљ да се до 2020. године отвори више од 100.000 нових радних места.

Према његовим речима, у оквиру Године предузетништва, организоване су бесплатне обуке за привреднике, које је прошло више од 11.000 полазника, што потврђује да је држава успела да их охрабри да започну сопствени бизнис.

Кнежевић је навео да се од приближно 16 милијарди динара из буџета подршке предузетништву у 2016. години, око 4,4 милијарде динара даје бесповратно, и потврдио да ће до краја године бити реализована сва расположива средства.

Он је подсетио на то да у Србији има приближно 350.000 малих и средњих предузећа са око 850.000 радних места, уз напомену да је циљ да у Србији тај сектор учествује у БДП-у, као што је то случај у Швајцарској, са више од 30 одсто.

Министар је најавио да ће ускоро бити завршен регистар свих намета привреди и да би већ до краја године требало да буде спреман закон о таксама и накнадама, који ће растеретити привреду.

Идеја је да већ у овој години, у сарадњи са Министарством државне управе и локалне самоуправе и Министарством финансија, изађемо са законом који ће омогућити да евидентирамо сва непореска и нефискална давања, која ћемо затим покушати да смањимо на разумну меру како бисмо омогућили привреди да што лакше функционише, објаснио је Кнежевић.

Он је истакао да је веома важно да се малим и средњим предузећима олакша приступ финансирању, и поновио да Влада улаже велике напоре у то да се обезбеди регулаторни оквир за предвидив пословни амбијент за привреднике, уз смањење бирократских процедура.

Циљ је, како је објаснио, да Србија још више напредује на "Дуинг бизнис листи" Светске банке о условима пословања него прошле године, када се померила за 32 позиције – са 91. на 59. место.

Ове године ћемо направити још већи помак, истакао је Кнежевић и подсетио на то да је формирана и Развојна агенција Србије, која ће побољшати инвестициону климу.

Министар је оценио да Србија има вредне и образоване људе, као и најмање оперативне трошкове у региону, због чега је тако атрактивна инвестициона дестинација.

Приводимо крају процес приватизације и треба да се окренемо најздравијим снагама у нашем друштву, а то су мала и средња предузећа, која имају велики капацитет и потенцијал да буду окосница раста наше економије, указао је Кнежевић.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=275569
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs