Ниједно од 11 стратешких предузећа не одлази у стечај

Београд, 29. мај 2016. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Жељко Сертић изјавио је да ниједно од 11 стратешких предузећа, која од јуна више неће имати заштиту државе од поверилаца, неће након тога отићи у стечај.

Фото: rts.rs

Сертић је синоћ, гостујући на Радио-телевизији Србије (РТС), рекао да је Влада, заједно са тим предузећима, обезбедила да она наставе економски живот и у наредном периоду, али и указао на то да ниједно од њих не може да рачуна на субвенције државе које су обустављене још прошле године.

Он је прецизирао да ће седам предузећа то учинити кроз Унапред припремљени план реорганизације (УППР), док је за остале фирме направљен договор са повериоцима да одложе наплату потраживања.

Министар је рекао да ће већина тих предузећа морати да смањи број запослених и да су многа већ понудила социјални програм радницима, и истакао да су свих 17 заштићених предузећа у реструктурирању имала укупно 3,5 милијарде евра историјских дуговања.

Тих 17 предузећа, која су запошљавала приближно 22.000 људи, нама су представљала потенцијал, а доказ да смо добро изабрали јесте управо то што смо их све ставили у функцију, оценио је Сертић.

На питање колико ће радника прихватити социјални програм, он је одговорио да то зависи од конкретног предузећа, и навео пример ФАП-а из Прибоја, где се од укупно 650 запослених, пријавило чак њих 627.

То не значи да је Влада одустала од реорганизације ФАП-а, нити од тражења инвеститора за то предузеће, објаснио је он и подсетио на то да је од укупно 17 заштићених фирми на неки начин до 1. јануара ове године решена судбина њих шест.

Он је поручио да је зато могуће да и преосталих 11 предузећа од јуна не оде у стечај, и осврнуо на Симпо и Ласту, фирме које су ове године биле ван система заштите, а које су функционисале.

Министар је, објашњавајући моделе, рекао да је УППР заправо судска одлука којом практично доказујете да је ваше пословање сада позитивно и модел који је свуда прихваћен, а којем прибегавају и приватне компаније.

Сертић је, када је реч о договору са повериоцима, навео да највећи део комерцијалних дугова "отпада" на банке.

Према његовим речима, њима та имовина не значи ништа, ако не могу да је продају на тржишту, због чега је могао да се направи договор да се дугови исплаћују кроз репрограм. То је онда једнак услов као када предузећа добију УППР, само морају да поштују договор, јер ако не испоштују, иду у стечај аутоматски.

Сертић је оценио и да је јуче био историјски дан, јер су по први пут државна предузећа изједначена са приватним с обзиром на то да формално, према прописима, државна предузећа више нису под заштитом државе.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=266339
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs