Усвојен Закон о имовини жртава Холокауста

Београд, 12. фебруар 2016. године – Скупштина Србије усвојила је данас Закон о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих законских наследника.

Фото: Фонет

У закону се каже да се финансијска подршка Савезу јеврејских општина обезбеђује из буџета Србије, у виду уплата новчаних средства, чији је укупан износ опредељен на износ од 950.000 евра на нивоу календарске године, на период од 25 година, почев од 1. јануара 2017. године.

Савез и јеврејска општина управљају приходима и усмеравају их у проучавање и документовање периода Холокауста, у научно-истраживачке пројекте у вези са Холокаустом, образовање о Холокаусту, финансирање школовања и стипендирања студената и младих талентата из Србије.

У том акту се каже и да захтев за враћање имовине подноси Јеврејска општина, а да поступак води Агенција за реституцију, која утврђује све чињенице и околности и доноси решење којим се захтев усваја и утврђује имовина која се преноси у својину јеврејској општини или којим се захтев одбија као неоснован.

Захтев за враћење имовине појединачних бивших власника подноси се у року од три године од дана ступања на снагу овог закона.

Посланици су данас усвојили и измене Закона о прекршајима, којима се, поред осталог, оставља шири простор за споразумевање окривљеног и подносиоца захтева у односу на висину казне.

Такође, посланици су усвојили и Измене Закона о уређењу судова, којим је померен је рок за преузимање одређених надлежности министарства надлежног за послове правосуђа од стране Високог савета судства на 1. јануар 2017. године.

Реч је о надлежностима које се односе на послове правосудне управе, овлашћења за доношење акта којим се уређује унутрашње уређење и рад суда, надзор над применом тог акта, надлежности везаних за предлагање и обим неопходних буџетских средстава.

Скупштина Србије усвојила је данас и измене Закона о култури, којима се задржавају признања за врхунски допринос култури, односно националне пензије.

Усвојени закон предвиђа и да лица која су стекла то право у складу са прописима који су важили до дана ступања на снагу овог закона задржавају то право.

Усвојеним законом укида се статус установа културе од националног значаја, прецизира се процедура јавног конкурса за избор директора установа културе, а, поред осталог, предвиђено је да се тај конкурс објављује и у једном од штампаних медија на језику и писму одговарајуће националне мањине.

Скупштина Србије је усвојила и измене Закона о обавезном примерку публикације, којима се дефинише категорија "академски примерак", а што ће омогућити да се у мрежи универзитетских библиотека увек и благовремено нађе најмање један примерак неопходан за даљи стручни и научни рад.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=258413
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs