Финални Нацрт закона о платама у јавном сектору до краја недеље

Београд, 25. јануар 2016. године – Председник Уније послодаваца Србије и члан Социјално-економског савета Републике Србије Небојша Атанацковић изјавио је да на данашњој седници овог савета није било расправе о Нацрту закона о платама у јавном сектору, већ да Савет очекује да ће надлежна министарства усагласити ставове о спорним члановима и да ће финални нацрт добити до краја недеље.




Атанацковић је на конференцији за новинаре у Влади Србије рекао да нацрт поменутог закона још није усаглашен, и саопштио да располаже информацијом да ће поново бити затражено да се организује седница Савета, који ће се тада изјаснити о дефинитивном предлогу.

Према његовим речима, највише расправе било је о обрачуну минулог рада и обрачуну зараде за време боловања или годишњег одмора.

Он је навео да су представници синдиката истакли да је неприхватљиво да се минули рад урачуна у коефицијент плате, већ да то мора бити посебна ставка.

Такође, како је објаснио, за синдикате је неприхватљиво да се зарада за време годишњег одмора или боловања обрачунава само у односу на основну плату, с обзиром на то да би на тај начин зарада за време таквог одсуства била и до 45 одсто мања од редовне месечне зараде.

Државни секретар Министарства државне управе и локалне самоуправе Дражен Маравић потврдио је да минули рад неће бити укинут.

Није реч о укидању минулог рада, већ о жељи да зарада коју неко остварује мора да изрази и квалитет његовог рада и постигнуте резултате. Поставља се питање да ли уграђујемо и минули рад у то вредновање рада, или то раздвајамо као и до сада, па се по аутоматизму некоме додаје одређени проценат плате зато што је дуго радио у систему, додао је Маравић.

Он је указао на то да је, свакако, претпоставка да неко што дуже ради, ради све боље и да заслужује да буде плаћен више.

Помоћник министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Лазић истакао је да је за обрачун плата кровни важећи Закон о раду, у складу са којим се за време боловања исплаћује 65 одсто од просека 12 месечних зарада.

Представник Савеза самосталних синдиката Србије и члан Социјално-економског савета Љубиша Несторовић рекао је да је на седници Савета постигнут договор о томе да тај савез упути иницијативу за измену одредбе Закона о пензијама којом се умањују зараде за превремени одлазак у пензију, како би што мање били погођени радници који су принуђени да се превремено пензионишу јер им предузећа иду у стечај.

Несторовић је навео пример особе која је задовољила услов од пуних 40 година стажа, али нема 65 година живота, већ јој недостаје пет година.

У том случају имате 4,8 одсто годишње мању пензију, а на тих пет година, пензија је мања 20 одсто, и то трајно. Предлажемо да се то мења, јер има много људи који узимају социјалне програме и напуштају фирме које нису приватизоване, а они не могу да нађу нови посао, објаснио је он.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=256987
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs