ММФ ће одобрити прву ревизију програма реформи

Београд, 25. јун 2015. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић изјавио је да ће се прва ревизија програма реформи Владе, коју је ММФ подржао трогодишњим аранжманом, сутра наћи пред Саветом директора ММФ-а, и да је на основу добијених информација комплетан извештај прелиминарно прошао без дискусије.



Вујовић је на конференцији за новинаре у Влади Србије, поводом успешне прве ревизије трогодишњег аранжмана из предострожности са Међународним монетарним фондом (ММФ) и одобравања петогодишњег програма сарадње између Србије и Светске банке, саопштио да, у складу са тим, неће бити дискусије на Савету директора ММФ-а, већ ће прва ревизија бити одобрена протоком времена.

Према његовим речима, веома је добра вест да је извештај стигао на време и да нико није имао ниједно једино питање.

То говори да смо врло успешно прошли тај програм и отклања све дилеме о напретку који је учињен, истакао је министар.

Вујовић је поновио да је то веома добар резултат и навео да је уједно и признање Влади Србије и нашој земљи за успешно спровођење реформи које су дефинисане у октобру прошле године.

Он је потврдио да ће делегација ММФ-а боравити у Србији од 20. до 30. августа, као и да ће за неколико дана бити завршена статистика републичког буџета, а до 15. јула и сви други елементи.

Вујовић је подсетио на то да Мисију ММФ-а у августу неће предводити Зузана Мургасова, већ Џејмс Роах.

Очекујемо да неће бити већих проблема, иако имамо више тешкоћа него што смо планирали, указао је министар.

Према његовим речима, "Железнице Србије" мораће ефикасније да послују, док ће ЕПС морати да смањи техничке губитке, с обзиром на то да губи 16 одсто између струје која уђе у систем и оне која се очита на сатовима, док тај проценат у Европи износи око 5 одсто.

Он је нагласио да је Србија закључила трогодишњи стенд-бај аранжман са ММФ-ом из предострожности, што значи да је то финансијска помоћ „испод линије“, само као гарант спољне ликвидности.

Ми немамо намеру то да користимо, то је помоћ за спољну ликвидност која нам не треба, јер имамо девизне резерве од 10 милијарди евра, објаснио је министар и додао да ћемо, ако се догоди нешто ванредно, имати право да користимо тај новац.

Та средства, како је објаснио, немамо право да користимо за дефицит, јер то могу само земље које немају приступ капиталним тржиштима, што Србија има.

Вујовић је саопштио и да се дефицит буџета данас приближио цифри од 30 милијарди динара, и поновио да се нада да ће до краја године бити простора за ревизију плата и пензија.

Дефицит је, како је истакао, данас за приближно 75 милијарди мањи од оног што је договорено са Међународним монетарним фондом (ММФ), при чему је планирано да до краја јуна дефицит износи око 105 милијарди динара.

Вујовић је указао на то да је годишњи БДП Србије процењен на око 4.000 милијарди динара, што значи да он за пола године износи приближно 2.000 милијарди динара, и да је до сада остварен дефицит на нивоу између 0,6 до 7 одсто БДП-а.

То је ниво дефицита који је три пута мањи од нивоа који предвиђа Мастрихт, навео је он и додао да то Србију сврстава у групу три до четири најуспешније земље у Европи по нивоу дефицита.

Вујовић је објаснио да је то резултат већих пореских и непореских прихода, у које улазе и дивиденде јавних предузећа, што до сада није била пракса.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=240942
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs