За сајбер безбедност Србије неопходан институционални оквир

Београд, 19. јун 2015. године – Државни секретар Министарства унутрашњих послова Владе Републике Србије Александар Николић изјавио је данас да је неопходно да наша земља што пре изгради ефикасан институционални вишепартнерски оквир за сајбер безбедност.


Николић је на отварању конференције „Ка националном оквиру за сајбер безбедност у Србији: изградња вишепартнерске платформе“ истакао да је сајбер безбедност актуелна тема важна за Србију, како због придруживања ЕУ, тако и због председавања ОЕБС-у, али пре свега као предуслов за благостање друштва.

Он је поновио да је неопходно што пре формирати институционални оквир, и подсетио на то да у Србији постоји експертиза у институцијама и организацијама коју треба искористити.

Амбасадор Финске у Србији Пека Орпана пренео је искуства врло успешног финског модела свеобухватне сајбер безбедности, који подразумева блиску сарадњу свих државних институција.

Он је навео је неопходно и партнерство са приватним и невладиним сектором, академском и техничком заједницом и медијима, истичући као пример то да у Финској више од 2.000 компанија волонтерски учествује у мрежи организација за инциденте.

Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Петер Буркхард нагласио је да је ова мисија током протеклих година помагала институције и друштво у Србији у области реформе сектора безбедности, при чему је тема сајбер безбедности однедавно постала део овог процеса.

Помоћник министра туризма, трговине и телекомуникација Сава Савић најавио је да ће нацрт закона о информационој безбедности ускоро бити стављен на јавну расправу, уз подсећање на то да је информациона безбедност један од шест приоритета у Стратегији развоја информационог друштва до 2020. године.

Директор програма сајбер безбедности Дипло центра Владимир Радуновић навео је да је данас могуће, са скромним знањем и ресурсима, извести сајбер напад којим би се парализовала Србија, проузрокујући штету од више од 10 милиона евра дневно.

Радуновић је нагласио да је због тога хитно потребно успоставити независан и ефикасан национални Центар за брз одговор на сајбер инциденте (ЦЕРТ), по угледу на моделе из других држава.

Представник Швајцарске федералне јединице за координацију технологијама Стефани Фреј подвукла је да сајбер претње не познају границе, и додала да је успостављање национале контакт тачке за међународну сарадњу у области сајбер безбедности од изузетне важности за Србију.

Она је подсетила на то да је председавање Србије ОЕБС у добра прилика да се облици сарадње даље дискутују на нивоу земаља региона ОЕБС-а.

Током дискусије подвучена је неопходност сарадње свих актера у земљи, с обзиром на то да је већина мрежа и компјутера, који могу бити и мета напада и злоупотребљени за нападе, у приватном власништву, док су знање и контакти углавном у академском и невладином сектору.

У оквиру ширег процеса, у септембру предстоји и јавно слушање у Парламенту Србије, уз подршку Женевског Центра за контролу оружаних снага (ДЦАФ).
Организатори скупа су Министарство унутрашњих послова и Дипло центар, уз подршку Мисије ОЕБС-а у Србији.

На конференцији је учествовало 70 високих представника државних институција, приватног сектора, академске заједнице и невладиних организација.

Скуп је реализован као друга фаза пројекта "Ка националном оквиру за сајбер-безбедност у Србији: изградња вишепартнерске платформе", након експертског скупа одржаног у мају у Истраживачкој станици Петница.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=240544
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs