Унапредити инклузивно образовање у Србији

Београд, 18. јун 2015. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин изјавио је данас да су за креирање инклузивног образовања у Србији успостављене законске претпоставке, међутим у пракси и даље постоје многобројне препреке попут неразумевања, предрасуда и страха.

Фото: Танјуг

Вулин је на конференцији о посебним образовним потребама „Интервенције засноване на доказима и изазови инклузије“ истакао да предрасуде можемо и морамо да победимо.

Он је указао на то да особе са инвалидитетом друштво посматра по ономе што не могу и што немају, и нагласио да је на нама да тај угао променимо и да уочимо оно што они могу.

Према његовим речима, држава даје значајне подстицаје за особе са инвалидитетом приликом запошљавања, али се послодавци и даље радије одлучују да плате казну, него да запосле такву особу.

Председник Народне скупштине Србије Маја Гојковић истакла је да су неразумевање, декларативно прихватање и одбијање нових образовних приступа и даље отворена питања за наше друштво.

Она је навела да концепт инклузије подразумева трајно уклањање свих препрека које се тичу учешћа сваког дета у образовању, почевши од породице, преко школе до развоја система додатне подршке у образовању деце са сметњама у развоју и инвалидитетом.

Србија је, како је подсетила, усвојила сет различитих закона из ове области, укључујући и Конвенцију о правима особа са инвалидитетом, коју је наша земља ратификовала 2009. године.

Фото: Танјуг

Гојковић је напоменула да је тим, као и другим документима, закључено да су редовне школе са инклузивном оријентацијом најефикаснији начин за спречавање дискриминаторских ставова јер стварају заједнице у којима су сви прихваћени.

Циљ конференције јесте да се истакне важност инклузивног образовања и адекватне обуке свих који раде са групама са посебним образовним потребама, поделе искуства из Велике Британије и региона, као и да се понуде савети и решења која се могу применити.

У процесу остварења веће социјализације деце са аутизмом активну улогу има ресорно министарство, промовишући и развијајући сервисе социјалних услуга и пружајући финансијску и стручну подршку удружењима за помоћ особама са инвалидитетом.

Скуп су организовали Британски савет, Друштво дефектолога Србије и Удружење грађана „Аутизам – право на живот“.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=240448
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs