Почиње примена Закона о заштити узбуњивача

Београд, 3. јун 2015. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић најавио је данас да ће узбуњивачи од 5. јуна бити заштићени првим Законом о заштити узбуњивача, који ће им пружити ефикаснију судску заштиту и убрзати реаговање државе и друштва.



Фото: Танјуг

Селаковић је на конференцији за новинаре у Влади Србије, поводом почетка кампање „Сад су узбуњивачи јачи“, навео да поменути закон пружа нови систем судске заштите храбрим појединцима који су спремни да пријаве и открију случајеве злоупотребе јавног интереса.

Он је објаснио да се овим документом уводи систем посебне врсте праћења и евиденције предмета у вези са узбуњивањем, који ће, без обзира на то да ли су предмети вишег, основног, прекршајног или управног суда, носити посебну ознаку, што ће омогућити да се прати успешност примене закона.

Овај закон, који се односи и на оне који су повезани са узбуњивачима и трпе штетне последице због тога, пружа пуну заштиту онима који пријављују сумњу на корупцију или случај злоупотребе јавног интереса, чиме се отклањају недостаци неадекватне и недовољне заштите појединих категорија узбуњивача, истакао је министар.

Нова законска решења, како је прецизирао, предвиђају да особе које пријаве корупцију или злоупотребу у вези са својим радним односом, без обзира на статус који имају у предузећу, не могу бити стављенe у неповољан положај због тога, јер им држава нуди судску заштиту коју ће остваривати тужбом пред надлежним судом у хитном поступку.

Према његовим речима, радну групу која је радила на изради закона чинили су представници судија, тужилаца, државних органа, синдиката, невладиних организација, као и сами узбуњивачи.

Усвајањем Закона о заштити узбуњивача, како је оценио, Србија је постала пионир у овом делу Европе, с обзиром на то да је једна од пет европских држава која има такав закон.

Савет Европе је овај закон оценио као један од најбољих закона који уређују борбу против корупције и заштиту узбуњивача, указао је Селаковић и напоменуо да је његово доношење било дефинисано и Националном стратегијом за борбу против корупције од 2013. до 2018., односно њеним акционим планом.

Закон о заштити узбуњивача представља право савезништво грађана и државе у борби против корупције и злоупотребе јавног интереса, јер ће држава први пут у потпуности моћи да стане иза онога ко трпи последице јер брани јавни интерес, нагласио је министар.

Фото: Танјуг

Према његовим речима, информисаност о постојању овог закона међу послодавцима, запосленима и у широј јавности важан је корак у савезу грађана и државе против корупције и злоупотребе јавног интереса.

Заменик амбасадора САД у Београду Гордон Дугуд упутио је честитке Влади Србије поводом ступањa на снагу Закона о заштити узбуњивача, уз очекивање да ће тај документ помоћи Србији да ојача владавину права и да се успешније бори против корупције.

Министарство правде, у сарадњи са УСАИД-ом, спроводи кампању „Сад су узбуњивачи јачи“ кроз Пројекат за реформу правосуђа и одговорну власт, како би се са новинама новог закона упознао што већи број грађана Србије.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=239226
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs