Једногодишња заштита 17 предузећа од стечаја и наплате потраживања

Београд, 19. мај 2015. године – Државни секретар Министарства привреде Владе Републике Србије Драган Стевановић саопштио је данас да су према новом Закону о приватизацији и стечају до сада дате отпремнине за 4.332 радника из 71 од 526 државних и друштвених предузећа која до 31. маја морају да реше свој статус, за шта је из буџета издвојено 2,53 милијарде динара.




Стевановић је на конференцији за новинаре у Влади Србије, након 57. редовне седнице Социјално-економског савета, рекао да су позната имена 17 предузећа са 21.500 запослених, која ће, када се наредних дана усвоје измене Закона о приватизацији, бити до годину дана заштићена од стечаја и наплате потраживања.

Државни секретар је навео да ће Влада Србије на седници ове недеље усвојити тај предлог, након чега ће га проследити Скупштини Србије.

Он је указао и на то да су чланови Социјално-економског савета данас упознати и са могућношћу да се, кроз измене закона, још 28 предузећа заштити од принудне наплате потраживања до 31. октобра, до када ће бити објављен и трећи позив за њихову приватизацију.

Према његовим речима, од 526 предузећа, за чију је приватизацију објављен позив по новом закону, продат је једино комбинат "Алекса Шантић", а у току су преговори за Железару Смедерево, ФАП из Прибоја и за ваљевску Крушик-пластику.

Он је напоменуо да ће након 31. маја, када истиче рок за приватизацију, сва остала предузећа ићи у поступак стечаја и принудне наплате потраживања, што ће донети олакшање држави, која неће више морати да из буџета плаћа њихове губитке.

Кад уђу у стечај, како је објаснио, ова предузећа ће дугове плаћати из сопствене имовине, држава тада нема никакве обавезе према њима и то ће позитивно деловати на фискалну политику.

Председавајући Социјално-економском савету Небојша Атанацковић саопштио је да данашња седница није завршена, с обзиром на то да због обимности теме приватизације друштвених предузећа није исцрпљен читав дневни ред.

Атанацковић је навео да је расправљано и о политици уписа у средње школе и да је констатовано да треба радити на реформи тог степена образовања, како би се успоставио систем који ће одговарати економским приликама у земљи и потребама привреде.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=237998
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs