Потрошачи од 1. јануара бирају дистрибутера струје

Београд, 26. децембар 2014. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александар Антић изјавио је данас да нови закон о енергетици омогућава инвеститорима да улажу у област енергетике, чиме се ствара могућност за отварање нових радних места, што је и приоритет Владе.

Фото: Фонет

Антић је, образлажући Предлог закона о енергетици у Скупштини Србије, истакао да се овим законским решењем, које је реформског карактера, значајно побољшава инвестициони амбијент у сектору енергетике.

Пред Србијом је озбиљан инвестициони циклус у поменутој области, с обзиром на то да постоји доста заинтересованих инвеститора из Европске уније, САД и Русије који су спремни да улажу у нашу земљу, указао је министар.

Србија ће, како је најавио, ускоро почети изградњу нове електране у Костолцу, а постоје и планови за улагање у термоелектрану и рудник Штаваљ.

Према његовим речима, постоји могућност и великог улагања у обновљиве изворе енергије захваљујући подстицајима државе, како би наша земља до 2020. године производила 27 одсто струје из тих извора.

Новим законом о енергетици од 1. јануара 2015. године биће у потпуности примењиване све мере из Трећег енергетског пакета ЕУ за области гасног, електроенергетског сектора и обновљивих извора енергије, чиме Србија постаје прва земља у региону која је применила све те одредбе, истакао је Антић.

Он је оценио да је наша земља у области енергетике највише искорачила у усклађивању са европским интеграцијама.

Потпуна примена Трећег енергетског пакета, како је прецизирао, подразумева поштовање низа директива и уредби којима се дефинишу правила унутрашњег енергетског тржишта и прекограничних капацитета, а којима се промовише коришћење обновљивих извора енергије.

Нови закон ће обезбедити сигурно и квалитетно снабдевање потрошача енергентима, побољшање инвестиционог амбијента, ефикасан рад тржишта гаса и струје, учешће страних лица на тржишту електричне енергије и примену европских прописа у тој области, навео је министар.

Антић је нагласио да ће овим законом, којим се дефинише енергетска будућност Србије, бити задржана заштита за енергетски угрожене купце, што указује на то да Влада и ресорно министарство воде одговорну социјалну политику у овој области.

У следећој години за субвенционисање угрожених потрошача биће издвојено 700 милиона динара, прецизирао је он и додао да ће сви они који не могу да плаћају електричну енергију добити бесплатно од 120 до 240 киловат-часова струје месечно и одређену количину гаса.

Такође, како је додао, новим законом се побољшава могућност улагања у обновљиве изворе енергије јер се даје већа правна сигурност инвеститорима, а први пут је предвиђен јединствен модел уговора о откупу струје из обновљивих извора енергије.

Он је напоменуо да је осим трајног предвиђен и привремени статус повлашћеног произвођача електричне енергије из обновљивих извора енергије.

Према његовој оцени, новим законским решењем јача се институционална улога Агенције за енергетику Србије, која ће имати пун суверенитет за одређивање цена струје и гаса, као и за давање сагласности на сва правила на тржишту нафте и гаса.

Предлогом закона о енергетици наставља се сузбијање црног тржишта дериватима нафте, али и уређују правила о складиштењу нафте и нафтних деривата, објаснио је министар.

Он је нагласио да је овај закон неопходно донети по хитном поступку јер је Србија преузела обавезу да директиве из Трећег енергетског пакета угради у свој законодавни систем до 1. јануара 2015. године.

Такође, како је додао, Србија се обавезала на то да у потпуности отвори тржиште електричне енергије и природног гаса како би купци електричне енергије и природног гаса од поменутог датума имали право на слободан избор снабдевача.

Антић је подсетио на то да је данас почела производња 10.000 тона угља дневно са копа "Тамнава–западно поље", који је у мају био поплављен, што ће Србији донети уштеде у износу од 250.000 евра дневно, или 7,5 милиона евра месечно.

Овај посао је завршен пет месеци пре процењеног периода, чиме је Србија успела да уштеди приближно 40 милиона евра, закључио је министар.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=227917
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs