Србија на европском путу уз подршку ЕУ

Београд, 20. новембар 2014. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић поновио је данас у разговору са комесаром ЕУ за политику суседства и преговоре о проширењу Јоханесом Ханом да је стратешки циљ наше земље пут ка Европској унији.


Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре са Ханом пренео да од европског комесара није тражио да Унија омогући отварање преговора са Србијом пре краја ове године или пре било којег датума.

За нас је суштина да Србија настави да ради свој посао, а на Европској унији је да процени када смо те услове испунили, односно када ћемо отворити поглавља 32, 35, 23 и 24, поручио је премијер.

Србија, како је истакао, жели да најтежа поглавља буду отворена на почетку преговора, за разлику од неких других земаља.

Влада Србије жели да унапреди владавину права у земљи, односно да побољша ситуацију у свим областима, нагласио је он и указао на то да је држава спремна да уради све како би унапредила свој демократски систем.

Вучић је, такође, саопштио да је Србија постигла споразум са Међународним монетарним фондом (ММФ), што је, како је оценио, веома важно јер је донет економски план који ће подржати читав свет.

Без тог економског плана наше политичке декларације не би имале значаја, оценио је он и пренео да је у разговору са европским комесаром било речи и о спровођењу озбиљних реформи у Србији.

Србија, како је поручио, жели да буде економски конкурентна земља, која ће зарађивати и обезбеђивати добар живот својим грађанима, за шта ће нам бити потребно неко време.

Србија је на европском путу. То је наш стратешки циљ и то је тип друштва који смо изабрали. Хоћемо да будемо уређена земља и на томе радимо, поручио је Вучић.

Истовремено, он је поновио да Србија води политику у интересу својих грађана, да је наш стратешки циљ чланство у ЕУ, да нећемо уводити санкције Русији, као и да поштујемо територијални интегритет Украјине.

Још једном пред свима вама желим да поновим оно што говорим и у Москви, Вашингтону, Бриселу, Београду и Косовској Митровици, а то је да Србија не води различите политике, већ искључиво једну у интересу грађана, рекао је премијер.

Хан је потврдио да није инсистирао на том питању, с обзиром на то да је пратио изјаве и саопштења премијера Вучића о украјинског кризи, и објаснио да је то један од разлога и примера зашто би Србија коначно требало да постане део ЕУ.

Када сте члан ЕУ учествујете у свим саветима, форматима и у процесу доношења одлука. Данас сам чуо његов став који је био кристално јасан, а то је да је пут Србије пут ка ЕУ, пренео је он.

Према његовој оцени, неопходно је да се изврше још неке промене у друштву, али управо из тог разлога процес преговарања и траје одређено време.

Европски комесар је поручио да је у Београд дошао како би још једном уверио српски народ и власти да су Европска комисија и европска породица народа партнер Србији на путу ка чланству у ЕУ.

Он је рекао да ће на томе и лично радити и веома често ће бити у Београду у наредном периоду, с циљем да се осигура и допринесе томе да Србија што пре постане чланица Уније.

Хан је изразио уверење да ће Србија наредних недеља или месеци отворити неко поглавље у преговорима о чланству у ЕУ, објаснивши да је пракса да се најпре отворе поглавља 23 и 24, која се тичу владавине права, правосуђа и основних права.

То је, како је додао, заправо нова методологија која је почела да се примењује са Србијом и Црном Гором, са циљем да од првог дана нова држава чланица то постане у пуном капацитету, не само формално, већ и материјално.

Према његовим речима, након тога могла би да буду отворена поглавља 31 и 32.

Чланство у ЕУ ће за Србију представљати додатну вредност јер ће донети бољитак грађанима Србије, указао је Хан и подсетио на то да је ЕУ далеко најважнији економски партнер Србије, с обзиром на то да две трећине страних инвестиција у Србију долази из ЕУ, а исто важи и за увоз и извоз.

Он је најавио да планира да организује инвестиционе конференције у Србији како би подстакао улагања и отварање нових радна места.
Србија је на добром путу, ради на борби против корупције, унапређењу судског система, а то су све неопходни предуслови за долазак нових инвеститора, напоменуо је европски комесар.

Он је поновио да Србија представља стуб стабилности у региону и треба да буде узор другим земљама на свом путу ка ЕУ.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=224868
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs