Успоставити стабилан систем финансирања заштите животне средине

Београд, 1. октобар 2014. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић најавила је данас да Србији у новембру предстоји захтеван билатерални скрининг у области заштите животне средине, након чега ће уследити извештај Европске комисије са оценом стања, препорукама и условима за отпочињање преговора у овој области.

Снежана Богосављевић-Бошковић
Фото: infobiro.tv
Богосављевић-Бошковић је на конференцији за новинаре, одржаној након састанка са министром за Бундесрат, Европу и међународне послове покрајине Баден-Виртемберг Петером Фридрихом, објаснила да ће Србија након тог скрининга добити оцене и извештај о црним тачкама у области заштите животне средине у земљи.

Она је навела да Србију у наредном периоду очекује даљи рад на усклађивању домаћег са законодавством ЕУ у поменутој области, уз напомену да ти прописи морају да се примене и у пракси.

За имплементацију многих прописа, како је указала, потребна су значајна финансијска средства и инвестиције у инфраструктурне пројекте.

Богосављевић-Бошковић је подсетила на то да је за реализацију припремљених пројеката, који се финансирају из ИПА програма за кофинансирање, потребно обезбедити 30 одсто средстава од укупне вредности пројекта, било на републичком, било на локалном нивоу.

Због тога је важно да се што пре успостави одржив систем финансирања заштите животне средине, истакла је она и оценила да је добро што за ову област постоје такозвани прелазни периоди за потпуну имплементацију.

Уколико се они ваљано припреме, може се очекивати да се испреговарају добри рокови за имплементацију најтежих прописа, односно оних који захтевају највећа улагања, нагласила је Богосављевић-Бошковић.

Преговарачки процес у области заштите животне средине је, како је подсетила, формално започео 15. септембра, експланаторним скринингом у Бриселу.

Нашој делегацији је у оквиру тог скрининга предочено који су то основни захтеви правних тековина ЕУ у овој области по свим секторима, а то су хоризонтално законодавство, квалитет ваздуха, заштита од буке, квалитет вода, контрола индустријског загађења, климатске промене и друго, прецизирала је Богосављевић-Бошковић.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=220754
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs