Јачање улоге инспекцијског надзора у сузбијању сиве економије

Београд, 9. јун 2014. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин саопштио је данас да је извршен инспекцијски надзор у 13 највећих агенција за физичко-техничко обезбеђење, при чему су против десет агенција поднете прекршајне пријаве.




Вулин је на конференцији за новинаре навео да је том приликом утврђено да је од 9.000 запослених у овим агенцијама њих 2.700 ангажовано на основу уговора о стручном усавршавању.

Он је указао на то да уговор о стручном усавршавању није радни однос, да по њему радници не морају да буду плаћени, као и да не мора да се плаћа ниједан порез ни допринос осим за здравствено осигурање.

Послодавци на овај начин врло успешно избегавају да уплате порезе и доприносе, и успевају да оштете буџет Србије, рекао је министар.

Према његовим речима, процењује се да у тој области има 50.000 запослених, и ако се овај проценат контролисаних примени на све, то значи да су радници пријављени само на минималцу и да држава месечно губи 102 милиона динара или годишње милијарду и 200 милиона динара.

Вулин је представљајући резултате рада и будуће активности Инспектората за рад указао на то да је један од приоритета Министарства даље јачање улоге инспекцијског надзора како би се сузбила сива економија, али и помогло радницима и послодавцима.

Он је објаснио да ће се истраживање спровести и у свим другим делатностима, уз напомену да сличне појаве има и у пекарама, фризерским салонима и друго.

Министар је истакао да таква пракса може бити посебно опасна у агенцијама за физичко-техничко обезбеђење јер се ради о лицима која брину о нечијој безбедности и носе оружје.

Вулин је навео да би то питање требало да буде регулисано правилником који у случају физичко-техничког обезбеђења доноси Министарство унутрашњих послова.

МУП још има рок да донесе тај правилник, а ресорни министар ми је потврдио да се ради на њему, рекао је он, и додао да према Закону о приватном обезбеђењу правилник треба да се донесе шест месеци од усвајања тог закона.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=212461
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs