Што пре санирати последице поплава

Београд, 21. мај 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је данас да су за санирање последица поплава у Србији неопходна велика финансијска средства и ангажовање стручних људи.

Фото: rts.rs
Љајић је у изјави за Јутарњи дневник Радио-телевизије Србије (РТС) рекао да опасност од поплава пролази, али да Влада има огромну обавезу да што пре санира последице ове природне катастрофе како би се живот становништва вратио у нормалу.

Он је указао на то да су углавном погођене општине са лошом инфраструктуром и великим бројем незапослених, и поручио да је спасавање људских живота и даље приоритет.

Према његовим речима, у поплавама је оштећено више од 3.000 километара путева, срушено 250 мостова и урушено 2.500 стамбених објеката, тако да ће у санирању настале штете бити неопходна добра координација између Владе и локалних самоуправа.

Када је реч о кажњавању трговаца због вишеструког повећавања цена за време ванредне ситуације, Љајић је прецизирао да се број пријава смањује, тако да их је јуче било само седамнаест, док је укупно затворено седам продавница.

Он је поручио грађанима да ће се ригорозно поштовати закон и неће бити дозвољено никоме да искористи ову ситуацију како би се обогатио.
Истовремено, како је додао, има доста и оних трговаца који су сакупили значајну хуманитарну помоћ за настрадале у поплавама.

Говорећи о робним резервама и основним животним намирницама, Љајић је подсетио на то да је јуче на седници Влади донета одлука о томе да се скрати процедура у тој области, с обзиром на ванредну ситуацију у земљи.

Према његовим речима, Сектор за ванредне ситуације ће, зависно од захтева које добија од кризних штабова, моћи да изда налог за испоруку одговарајуће робе из робних резерви, односно грађевинског материјала и лекова.

Он је упутио апел локалним самоуправама и Сектору за ванредне ситуације да робу из робних резерви користе тек када се исцрпе сви други извори, уз напомену да робе има довољно, али да је потребно водити рачуна о њеној потрошњи како не би дошло до несташице.

Из робних резерви је опредељено је 1.000 тона кукуруза за исхрану стоке, а дат је и налог за расподелу 85 тона конзерви нарезака, паштета и млека у праху и 50 тона брашна, објаснио је Љајић и додао да се од јуче спроводи бржа и ефикаснија процедура.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=210814
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs