Баричу искључена струја

Београд, 17. мај 2014. године – Јавно предузеће "Електропривреда Србије" (ЕПС) саопштило је да је због продора воде и надирања поплавног таласа са мреже искључена трафостаница „Барич“, тако да су домаћинства у овом насељу остала без струје из безбедносних разлога.

У току су радови на оспособљавању трафостаница у Лазаревцу и очекује се да ће тај град добити струју до вечерас.

ЕПС примењује све мере за очување система и стабилно снабдевање.
У условима тешких временских непогода и незапамћених поплава, производни капацитети „Електропривреде Србије“ раде максималном тренутно могућом снагом.

Око 14 часова без електричне енергије било је приближно 82.000 потрошача, а од 12 часова оспособљена је трафостаница „Лешница“ преко које се напајају Лозница, Љиг и Лазаревац. Такође, струја стиже и у Параћин и Свилајанц.

У производном сектору најкритичније је у Обреновцу, где је од синоћ због продора воде у трафостаницу искључена термоелектрана „Никола Тесла А“.

Од 14. маја потпуно су потопљени копови у Рударском басену „Колубара“ и прекинута је производња угља. Истовремено, прекинут је довоз угља у термоелектране у Обреновцу, а ТЕНТ Б користи угаљ са депонија.

Упркос отежаним условима, за сада нема већих проблема у производњи угља и електричне енергије у „ТЕ-КО Костолац“, а како стагнира доток Дрине и притока, тако се смирује и ситуација на подручју „Дринско-лимских хидроелектрана“.

Доток Дунава на хидроелектрани „Ђердап 1“ расте из дана у дан и из Диспечерског одељења ХЕ „Ђердап 1“ најављује се да ће бити премашен највећи доток од 16.260 кубних метара у секунди од 15. априла 2006. године.

Данашњи доток на Дунаву достигао је 13.500 кубика у секунди. Данас је кота Дунава ХЕ „Ђердап 1“ достигла 63 метра и Дунав је сада на техничком минималном нивоу. Колико воде стигне, исто толико истиче и хидроенергетски систем ХЕ „Ђердап“ нема утицаја нити може предузети било какве мере или утицати на водостај узводно од Кладова.

Производња ХЕ „Ђердап 1“ је максимална према дотоку и техничким могућностима. До сада је истицано око 2.000 кубних метара више него што је био доток како би се смањила кота Дунава. Тако су у најкраћем року прихватане воде из угрожених подручја у Србији и спречаване поплаве узводно од „Ђердапа“.

Ванредна ситуација је у свим деловима система, екипе раде даноноћно и чини се све како би електроенергетски систем остао стабилан, истиче се у саопштењу.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=210048
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs