Решавање проблема правно невидљивих особа до 2015. године

Београд, 27. јануар 2014. године – Државни секретар Министарства правде и државне управе Владе Републике Србије Гордана Стаменић саопштила је данас да је од 2009. године до данас решено 20.679 захтева правно невидљивих особа за упис у матичну књигу рођених.

Фото: Фонет

Стаменић је, на конференцији за новинаре на којој су представљени резултати у области решавања проблема правно невидљивих особа и Рома без докумената, навела да нема тачних података о броју неуписаних, али да се стиче утисак да се он смањује, с обзиром на све мањи број захтева за накнадни упис.

Она је указала на то да је доношење Закона о матичним књигама и Закона о ванпарничном поступку, који су поједноставили процедуре, било од великог значаја за решавање проблема правно невидљивих особа, односно оних који нису уписани у матичну књигу рођених и немају документа.

Осим домаћег правног оквира, како је објаснила, томе је у великој мери допринео и Споразум о разумевању Високог комесаријата УН за избеглице (УНХЦР), Министарства правде и државне управе Владе Србије и заштитника грађана Републике Србије, који је потписан у априлу 2012. године.

Према њеним речима, на основу овог документа организоване су посете насељима у којима живе Роми, али и бројне обуке за судије, запослене у центрима за социјални рад и матичаре.

Стаменић је нагласила да захтев за упис у матичне књиге рођених, поред особа које желе да остваре то право, може да поднесе и центар за социјални рад, при чему су подносиоци захтева ослобођени плаћања свих судских и административних такси.

Активности су усмерене и на идентификовање особа у смештају за децу без родитељског старања, навела је она и додала да чак и у установама тог типа има деце која нису уписана у матичне књиге рођених.

Шеф Канцеларије УНХЦР-а у Србији Едуардо Арболеда подсетио је на то да је УНХЦР подржао решавање проблема особа које немају лична документа, и истакао да је Србија прва земља на западном Балкану са којом је потписан споразум о разумевању.

Арболеда је саопштио да је истраживање спроведено 2010. године показало да 6,8 одсто Рома нема документа Републике Србије, док 1,5 одсто њих није уписано у матичне књиге при рођењу.

Представници УНХЦР-а посетили су изоловане средине у којима живе Роми више од 900 пута, указао је он и исказао очекивање да ће проблем правно невидљивих особа бити решен до 2015. године.

Он је истакао да сва деца по рођењу имају право на то да буду уписана у матичну књигу рођених, док је код оних који немају пребивалиште омогућено да буду уписани у надлежном центру за социјални рад, како би се обезбедили услови за то да им се издају личне карте.

Заменик заштитника грађана Роберт Сепи изразио је задовољство чињеницом да су партнерство и сарадња са Министарством правде и државне управе и УНХЦР-ом дали добре резултате, уз оцену да се упис Рома у матичне књиге обавља задовољавајућом динамиком.

Сепи је објаснио да се број захтева и притужби правно невидљивих особа смањује, уз напомену да највећи проблем сада није упис у матичне књиге рођених, већ остваривање неких других права, као што је, на пример, право на социјалну помоћ.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=203897
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs