Србија жели отварање приступних преговора са ЕУ у неколико поглавља

Београд, 2. јануар 2014. године - Шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Републике Србије ЕУ Тања Мишчевић изјавила је данас да Србија има амбицију да у 2014. години отвори приступне преговоре са ЕУ у неколико поглавља, а остварење тог циља зависиће једнако од Београда и Брисела.

Фото: Танјуг

Мишчевић је у интервјуу агенцији Танјуг рекла да је план Србије да се у 2014. години, осим поглавља 35, у којем је процес нормализације односа Београда и Приштине, отворе поглавља 23 и 24, посвећена правосуђу, основним правима, правди, слободи и сигурности, али и још нека мање изазовна поглавља.

Ако имамо партнерски однос мора се наћи баланс, односно да тешка поглавља буду истовремено отварана са условно речено лакшим поглављима где има мање правила ЕУ за усклађивање, како бисмо осетили сам процес и како би он напредовао, навела је Мишчевић.

Према њеним речима, Србија је у овом тренутку ипак далеко од тренутка отварања поглавља 23 и 24, јер се тек у априлу очекује извештај са одржаног скрининга са мерилима за отварање поглавља.

Наш календар, колико год он био пун ентузијазма да што пре кренемо, јесте ограничен календаром ЕУ, објаснила је Мишчевић.

Она је прецизирала да ће у 2014. години преговарачки процес почети 21. јануара првом међувладином конференцијом Србије и ЕУ, којом ће преговори и формално бити отворени, а већ наредног дана почиње скрининг у поглављу 35, где ће се први пут конкретније разговарати о садржају тог поглавља.

Питање нормализације односа Београда и Приштине је стављено у поглавље 35, а ту ће свакако бити имплементација постигнутог бриселског споразума и план наставка нормализације односа Београда и Приштине, рекла је Мишчевић.

Шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Републике Србије ЕУ истакла је да ће о поглављу 35 разговоре водити представници Европске спољнополитичке службе, а српску преговарачку подгрупу предводиће министар без портфеља задужен за Косово и Метохију Александар Вулин.

Европска страна ће представити шта они сматрају садржином овог поглавља и акценат ће ставити на имплементацију постигнутог и на питања која нису у потпуности завршена, као што је питање правосуђа. Са наше стране биће представљено како ми видимо наставак процеса нормализације кроз питања која ће морати да буду отворена као последица бриселског споразума, рекла је Мишчевић.

Мишчевић је рекла да у овој години Србију у преговорима са ЕУ очекује приближно 50 скрининга, односно аналитичких прегледа усклађености са правним тековинама ЕУ, а у сваком од поглавља потом следе извештаји Европске комисије о скринингу у којима ће бити дефинисана мерила за отварање поглавља.

Без обзира на то што крећемо у преговоре о чланству не значи да механизам контроле престаје. И даље ће сваке године Европска комисија у октобру представљати извештај о напретку, а контрола и праћење нашег напретка почиње још озбиљније него у претходној години, додала је Мишчевић.

Она је навела да када је реч о финансијском аспекту приступања Србије ЕУ, у овој години ће бити урађен први прорачун трошкова које ће Србија имати у европским интеграцијама, а то ће бити учињено у Националном програму за усвајање правних тековина ЕУ.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=202784
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs