Борба против корупције предуслов за економски напредак друштва

Београд/Сарајево, 10. децембар 2013. године – Државни секретар Министарства унутрашњих послова Владе Републике Србије Владимир Божовић учествује на Регионалној конференцији о борби против корупције за земље југоисточне Европе, која се одржава 9. и 10. децембра у Сарајеву.


Божовић је приликом излагања на тему „Организовани криминал и корупција као претња демократији и препрека на путу ка европским интеграцијама“ истакао чврсту решеност Србије да се одлучно бори против корупције и свих видова криминала, а посебно организованог криминала.

Он је подсетио на то да је Србија у контексту борбе против корупције 2005. године потписала и ратификовала међународна правно обавезујућа документа, пре свега конвенције Уједињених нација против корупције.

Такође, како је додао, са великим бројем држава потписани су споразуми или меморандуми у области полицијске сарадње, као и борбе против организованог криминала, корупције и унутрашње контроле полиције.

Према његовој оцени, за успешну борбу против корупције неопходно је успоставити антикорупциону коалицију на нивоу читавог друштва, коју поред свих државних органа чини и невладин сектор, црква и верске заједнице и млади, уз подршку медија.

Та антикорупциона коалиција мора бити јача од сваке политичке коалиције и моћних тајкуна, навео је Божовић и додао да је Србија данас на путу стварања такве коалиције, коју симболично представља први потпредседник Владе Александар Вучић, задужен за борбу против корупције.

Државни секретар је указао на то да таква антикорупциона коалиција ствара и јача антикорупциону свест код грађана и, уз УН и стандарде ЕУ, треба да обезбеди да се полицајац, криминалистички инспектор, тужилац и судија осете јачима и способнијима од моћних тајкуна и корумпираног система.

Божовић је посебно истакао постојање јаких и независних контролних механизама на нивоу целе државе, а нарочито репресивних органа.

Он је навео да је Србија у области међународне сарадње у претходном периоду остварила значајан напредак кроз заједничко решавање тешких кривичних дела у области организованог криминала и корупције, усклађивање националног кривичног законодавства са европским прописима, што ће се сада кроз отварање преговора са ЕУ нарочито интензивирати, као и успостављање ефикасних државних институција у области борбе против корупције.

Божовић је о овој теми разговарао са в.д. директора Директората за проширење Европске комисије Јуст Кортеом.

Корте је том приликом оценио да је борба против корупције од кључног значаја за стварање повољних услова за економски напредак сваког друштва, као и инвестициону климу и отварање нових радних места.

Божовић је навео да се то управо данас ради у Србији кроз проактивни приступ борби против корупције, не само као борби против опасног облика криминала, већ борби за нови систем вредности у српском друштву.

Државни секретар је подсетио на то да је још од 2005. године, упоредо са потписивањем и ратификацијом Конвенције УН против корупције, усвојен први стратешки документ у овој области - Национална стратегија за борбу против корупције.

Божовић је додао да он у МУП-у од новембра 2012. године координира области унутрашње контроле и међународне сарадње, уз напомену да је представљао ово министарство у Радној групи за израду Националне стратегије за борбу против корупције од 2013. до 2018. године, као и акционог плана за њено спровођење.

Он је истакао да ова два документа омогућавају не само формално и декларативно него и суштинско мобилисање свих државних институција у борби против корупције.

Према његовој оцени, Србија мора у блиској будућности да значајно унапреди институционална решења, али и механизме за заштиту узбуњивача како би се показала стварна решеност државе да се супротстави корупцији и стекло поверење грађана да заједно са државом учествују у искорењивању ове негативне појаве.

Изградња поверења, како је додао, дуготрајан је процес, кроз који се мора проћи у циљу стварања бољег окружења за живот свих нас, посебно будућих генерација.

Божовић је посебно указао на значај помоћи међународних организација и невладиног сектора у процесу изградње ефикасног система за борбу против корупције, уз напомену да ће се кроз заједничке иницијативе отворити и многе нове могућности за унапређење делотворности свих државних и невладиних субјеката у овој борби.

Божовић је указао на то да ће Влада и МУП Србије наставити да примењују мере, које ће у најкраћем року дати резултате у циљу још снажнијег деловања на сузбијању и спречавању корупције.

Он се током конференције у Сарајеву састао и са министром сигурности Босне и Херцеговине Фахрудином Радончићем, са којим је разговарао о унапређењу сарадње између два министарства.

Конференцију организују Канцеларија УН за дрогу и криминал и Министарство безбедности БиХ, у сарадњи са Програмом за развој УН и ЕУ.

Регионална конференција обележава десету годишњицу усвајања и отварања за потписивање Конвенције Уједињених нација против корупције.

Скупу присуствују министар сигурности БиХ Фахрудин Радончић, в.д. сталног представника Развојног програма Уједињених нација Захира Вирани, заменик директора Одсека за операције и шеф Интегрисаног огранка за програм и надзор, канцеларија Уједињених нација за борбу против дрога и криминала Кајоко Готох и в.д. директора Директората за проширење Европске комисије Јуст Корте.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=201215
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs