Борба против дискриминације задатак читавог друштва

Београд, 9. децембар 2013. године – Државни секретар Министарства правде и државне управе Владе Републике Србије Гордана Стаменић поручила је данас да је циљ наше земље изградња демократског и социјално праведног друштва у којем сваки појединац ужива једнака права и има исте могућности за остваривање својих потенцијала.


Стаменић је на конференцији "Имплементација европских антидискриминаторних стандарда", која је одржана у Палати Србија, истакла да се један од циљева односи и на то да се свим особама у нашој земљи омогући равноправно учешће у свим аспектима друштвеног, културног, политичког и економског живота.

Она је подсетила на то да су људска права и заштита од дискриминације универзалне вредности које прихватају сва модерна друштва.

Поштовање међународних обавеза и европских антидискриминаторних стандарда у процесу европских интеграција, како је објаснила, захтева њихову адекватну нормативну регулацију, а пре свега спровођење европског антидискриминаторног права.

Она је подсетила на то да су у Србији начело једнакости и забрана дискриминације гарантовани Уставом, као и да је усвојен велики број закона који забрањују дискриминацију.

То су, како је прецизирала, закони о забрани дискриминације, здравственој заштити, високом образовању, раду, извршењу кривичних санкција, као и Закон о заштити права и слобода националних мањина.

Стаменић је указала и на неопходност развијања свести о томе да је борба против дискриминације задатак свих, и да се у њу морају укључити сви чиниоци друштва - запослени у органима државне управе и локалне самоуправе, независни државни органи, организације цивилног друштва, послодавци, синдикати, медији.

Такође, она је подсетила на то да је Влада у јуну ове године усвојила Стратегију превенције и заштите од дискриминације, која има за циљ да обезбеди поштовање уставног начела забране дискриминације, али и да ојача механизме контроле како би Србија испунила и имплементирала стандарде и отклонила, или битно смањила дискриминацију осетљивих група.

Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић оценила је да ће ова конференција бити прилика за упознавање са сложеним механизмом за заштиту људских права који постоји у оквиру система Савета Европе, укључујући и осврт на неке пресуде Европског суда за људска права у вези са дискриминацијом.

Пауновић је указала на то да су начело једнаког третмана и забрана дискриминације установљени као основни принципи на којима почива Европска унија.

Они, како је истакла, представљају и неопходан предуслов за поштовање људских права и основних слобода, као и за даљи напредак наше државе у процесу евроинтеграција.

Она је том приликом изразила захвалност амбасадору Немачке у Србији Хајнцу Вилхему, Немачкој фондацији за међународну правну сарадњу (ИРЗ) и руководиоцу пројектних активности ИРЗ у Бону Стефану Пурнеру, као и саветнику председника Владе Црне Горе за људска права и заштиту од дискриминације Јовану Којичићу, на томе што су Канцеларију за људска и мањинска права препознали као партнера за сарадњу у оквиру пројекта ,,Имплементација европских антидискриминаторних стандарда у Црној Гори и другим државама региона".

На конференцији је представљена публикација ,,Практични увод у европске стандарде против дискриминације“, која садржи антидискриминационе стандарде, попис најважнијих институција надлежних за њихово спровођење, као и најзначајније правне инструменте који су у ту сврху усвојени у оквиру Савета Европе.

Скуп је организовала Канцеларија за људска и мањинска права, у сарадњи са Немачком фондацијом за међународну правну сарадњу (ИРЗ), као једну од активности у оквиру обележавања 10. децембра – Међународног дана људских права.

Конференцији су присуствовали представници организација цивилног друштва, релевантних државних институција и судова различитих инстанци, чији је рад кључан за спречавање и сузбијање дискриминације и дискриминаторног поступања.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=201146
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs