Превенција од кључног значаја у борби против дијабетеса

Београд, 14. новембар 2013. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Славица Ђукић-Дејановић најавила је данас да ће од наредне године бити формално враћена саветовалишта за дијабетес, која су укинута пре неколико година.

Ђукић-Дејановић је на конференцији посвећеној Светском дану дијабетеса – Дијабетес форум 2013: Учинимо корак напред и заштитимо будућност, истакла да ће у оквиру саветовалишта специјалисти радити интервенције које не обављају изабрани лекар, или болница.

Она је подсетила на то да у Србији 8,5 одсто становника, односно приближно 670.000 људи, има дијабетес, и указала на то да више од 70 домова здравља у Србији заправо никада није престало да се бави саветовањем, тако да су саветовалишта у међувремену постала самоодржива категорија.

Министар је истакла да пацијенти који болују од дијабетеса морају бити приоритет, с обзиром на компликације којима су подложни, као и на велики ризик за још озбиљнија обољења.

Ђукић-Дејановић је саопштила да се тип 2 дијабетеса, који има више од 95 одсто оболелих од шећерне болести, у нашој земљи у просеку сваке године дијагностикује код 16.000 особа.

Тај тип болести се, како је навела, чешће открива код особа женског пола, најчешће након 40. године, али више није редак ни код млађих особа, гојазне деце и адолесцената.

Председник Републичке стручне комисије за превенцију и контролу шећерне болести Министарства здравља Небојша Лалић указао је на то да је шећерна болест и даље огроман јавни здравствени проблем, и додао да је превенција од кључног значаја за борбу против дијабетеса.

Лалић је упутио позив људима који немају дијабетес да једном у три године провере ризик, и објаснио да се то ради врло лако, помоћу упитника, након којег се добија такозвани скор ризика.

Према његовим речима, све компликације ове болести су опасне јер се сматра да је дијабетес типа 1 узрок слепила, попуштања бубрежне функције, као и ампутација које нису последица трауме, при чему не треба занемарити ни податак да две трећине особа које доживе инфаркт срца има поремећај шећера.

Конференцију је организовала Републичка стручна комисија за превенцију и контролу шећерне болести Министарства здравља ,у сарадњи са Савезом друштава за борбу против шећерне болести Србије, Дијабетолошким савезом Србије и Савезом друштава за борбу против шећерне болести Војводине.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=199662
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs