Неопходно повећање броја донора у Србији

Београд, 21. јул 2013. године – Државни секретар Министарства здравља Владе Републике Србије Владимир Ђукић оценио је данас да проблем трансплантације органа мора да се решава у Србији, а то се једино може постићи повећањем броја донора.

Фото: Танјуг (архивски снимак)

Ђукић је, гостујући на Телевизији Пинк, нагласио да би једино за трансплантацију срца код деце велики корак било учлањење у Еуротрансплант, због веће подударности и већег обухвата броја донора.

Морамо учинити све да се повећа број донора, што подразумева и промену Закона о донаторству уколико је потребно, као и развој свести код људи о томе да је донаторство најузвишенији акт, указао је државни секретар.

Он је навео да Србија има само четири донора на милион становника, док у Хрватској постоји 34 донора на милион становника, и додао да би листе чекања на трансплантацију биле елиминисане када би Србија имала десет донора на милион становника.

Ђукић је нагласио да лечење деце мора бити приоритет здравственог система, као и да ће Правилник о лечењу деце у иностранству променити многе ствари.

Међутим, како је напоменуо, предстоје озбиљни стручни разговори о томе са каквим болестима заиста може да се иде у иностранство и у којим случајевима има наде да ће лечење бити успешно завршено.

Према његовим речима, учлањење у Еуротрансплант било би велики корак за трансплантацију срца код деце, али ово удружење неће потписати уговор са Србијом без десет донора на милион становника.

Још смо далеко од тог броја и зато проналазимо бај-пас решења у потписивању твининг споразума са установама у оквиру система Еуротранспланта, али не прекидајући добру сарадњу са италијанским болницама за педијатријску трансплантацију, нагласио је Ђукић.

Он је рекао да би било много јефтиније да страни стручњаци долазе у наше болнице и да раде компликоване операције, и додао да постоји позиција у РФЗО на основу којих се експерти из иностранства плаћају.

Државни секретар је потврдио да већ у октобру стижу најбољи стручњаци из Лондона, који ће да оперишу у Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој у Београду.

Такође, како је подсетио, Србија је пред потписивањем уговора са АКХ клиником у Бечу да се трансплантације плућа раде код њих, односно да Србија орган, када га има, уступи овој клиници и да заузврат наши пацијенти одлазе на лечење у ту установу.

Када је реч о трансплантацији срца, Клинички центар Србије има потенцијал, али нема донора, указао је Ђукић и додао да и у Европи велики број пацијената не дочека трансплантацију.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=193772
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs