Бржа и поједностављена процедура издавања грађевинских дозвола

Београд, 27. јун 2013. године – Министар грађевинарства и урбанизма у Влади Републике Србије Велимир Илић најавио је данас да ће на јесен бити донет нови закон о планирању и изградњи, који ће убрзати добијање грађевинских дозвола и побољшати позицију Србије на листи Светске банке по ефикасности издавања ових дозвола.

Илић је на конференцији за новинаре, поводом представљања Предлога концепта реформе поступка издавања грађевинских дозвола, навео да ће позиција Србије бити побољшана за стотину места, уз напомену да се сада наша земља по том критеријуму налази на 179. од 185 места.

Министар је истакао да ће у новом закону о планирању и изградњи бити уважене све препоруке које је Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) изнела у свом водичу за реформу процеса издавања грађевинских дозвола и додао да је израда тог закона у завршној фази и да је остало још да се усагласе питања конверзије земљишта и реституције.

Нови закон о планирању и изградњи омогућиће да се грађевинске дозволе издају на једном шалтеру и то бесплатно, напоменуо је он и саопштио да ће за примену закона бити потребна подршка локалних самоуправа.

Амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби навео је да би нови прописи о грађевинарству требало да Србији омогуће да на прагу уласка у ЕУ подигне конкурентност.

Он је нагласио да су инвеститори сада суочени са много компликованих корака до добијања грађевинске дозволе и да је због тога корупција у тој области била веома присутна.

Кирби је истакао да ће у Србију долазити све више улагача којима ће бити потребне нове зграде, због чега област грађевинарства и урбанизма треба боље уредити.

Предлог концепта реформе поступка издавања грађевинских дозвола, који је израдио УСАИД, предвиђа, између осталог, елиминисање непотребних сагласности државних органа, усвајање компјутеризоване платформе и издавање дозвола на основу процењеног нивоа ризика грађевинског пројекта.

Предвиђена је и измена накнада за уређење грађевинског земљишта, тако да одражавају стварне трошкове изградње инфраструктуре или увођење критеријума и граничних износа за обрачун накнаде, уз обезбеђење локалној самоуправи алтернативних извора прихода за финансирање улагања у инфраструктуру.

Концепт реформе предвиђа поједностављење процедура за усвајање планских докумената и конкретне санкције ако се не усвоје у предвиђеном року.

Инвеститори би требало да имају контакт искључиво са надлежним органом управе, који ће постати "једини шалтер" за све грађевинске пројекте.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=192434
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs