Затварање преосталих колективних центара у Србији у наредне три године

Београд, 20. јун 2013. године – Заменик комесара за избеглице и миграције Републике Србије Светлана Велимировић изјавила је данас да је Србија и даље земља са највећим бројем избеглица у Европи, и да у нашој земљи тренутно борави 57.000 особа које су у избегличком статусу.

Велимировић је на конференцији за новинаре поводом обележавања Светског дана избеглица истакла да је реч углавном о људима из Хрватске, којих има више од 41.000, као и из Босне и Херцеговине, којих је 15.300.

Она је саопштила да у Србији борави и 210.000 интерно расељених лица са Косова и Метохије, и прецизирала да је више од 250.000 особа које су некада биле у статусу избеглица узело држављанство и лична документа Србије.

Истраживања која су рађена у сарадњи са Високим комесаријатом за избеглице и Међународном организацијом за миграције, како је објаснила, показују да 95 одсто избеглих и расељених жели да остане у Србији и да се овде интегрише, док само пет одсто жели да се врати у места свог претходног пребивалишта.

Према њеним речима, до сада се у Хрватску и Босну и Херцеговину вратило по 70.000 особа.

Велимировић је напоменула и да се у наредне три године планира затварање преосталих 18 колективних центара у Србији, изузев 11 на Косову и Метохији, а све то уз подршку Европске уније, која је за то одобрила средства.

Велимировић је указала на то да су захваљујући подршци Европске уније обезбеђена средства за затварање преосталих колективних центара, у којима тренутно борави приближно 400 избеглица и 1.900 расељених лица.

Такође, како је додала, кроз Регионални стамбени пројекат за најугроженије ће у наредних пет година бити обезбеђено 16.000 стамбених јединица.

Шеф Одељења за правну заштиту избеглица УНХЦР-а Ан Бригит Крум-Хансен истакла је да према Годишњем извештају УНХЦР-а у свету данас живи више избеглица или интерно расељених лица него што је то икада раније забележено.

Крум-Хансен је рекла да је у свету број особа протераних са својих огњишта услед ратова и прогона у порасту, и саопштила да је тај број са 43 милиона у 2012. години повећан на више од 45 милиона ове године.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=191972
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs