Потписан споразум о сарадњи Србије и Француске у области правосуђа

Београд, 10. јун 2013. године – Министар правде и државне управе у Влади Републике Србије Никола Селаковић и генерални директор француске Фондације за континентално право Патрик Папазиан потписали су данас у Влади Србије Споразум о унапређењу сарадње Србије и Француске у области правосуђа.



Фото: Танјуг

Селаковић је након потписивања споразума рекао да тај документ омогућава и сарадњу у развоју нотарског система у Србији.

Према његовим речима, први нотари у Србији требало би да почну да раде од септембра 2014. године, када се очекује примена измењеног Закона о јавном бележништву.

Министар је изразио уверење да ће сва добра искуства француског јавно-бележничког система, који има добру традицију, наћи плодно тле у Србији.

Папазиан је навео да је веома задовољан што учествује у јачању и развијању француско-српског пријатељства у области правосуђа.

Он је истакао да је правна сарадња двеју земаља олакшана тиме
што обе државе имају континентално право, и поручио да треба да га сачувају јер тај правни систем има најмање мањкавости.

Амбасадор Француске у Србији Франсоа Гзавије Денио, који је присуствовао потписивању споразума, поздравио је продубљивање правне сарадње двеју земаља са истом традицијом.

Денио је рекао и да овај споразум омогућава и учешће студената из Србије на француском летњем Универзитету континенталног права.

Потписивањем споразума успостављају се партнерски односи између две земље са циљем да пруже подршку припремама Републике Србије за приступање ЕУ, као и преузимање правних тековина ЕУ од стране српског законодавства кроз размену искуства, обуке, примере добре праксе и правну експертску помоћ.

Такође, овим споразумом Фондација за континентално право узеће активно учешће и пружити експертску правну помоћ у увођењу јавно-бележничког система у српско правосуђе кроз организовање едукација, семинара и конференција.

Србија и Француска ће овим споразумом убрзати и олакшати размену искустава у области права, дефинисаће општи оквир међусобне правне сарадње и промовисати међународне правне стандарде, уз поштовање и темељно разумевање великих цивилизацијских тековина и главних правних система у свету.

Такође, споразум ће омогућити боље упознавање двеју земаља са правним традицијама, што је неопходан услов за складну размену у области културе и економије, али и за увећање трговинске размене Француске и Србије.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=191234
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs