Употреба дувана фактор настанка најопаснијих болести

Београд, 31. мај 2013. године – Државни секретар Министарства здравља Владе Републике Србије Симо Вуковић оценио је данас поводом 31. маја –Светског дана без дуванског дима, да су повећање цене и забрана рекламирања цигарета две најефикасније мере у борби против пушења.

Вуковић је на стручној конференцији одржаној у Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" рекао да је тема овогодишњег Светског дана без дуванског дима забрана рекламирања и промоције дувана и спонзорстава од стране дуванске индустрије, с обзиром на то да је Светска здравствена организација (СЗО) желела да скрене пажњу на то да активности морају да буду свеобухватне.

Тврдње да оштром борбом против дуванског дима гушимо најекспанзивнији део индустрије представљају замену теза, истакао је државни секретар, и додао да је брига Министарства здравља да заштити здравље становништва.

Директор Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Драган Илић рекао је да употреба дувана није само један од најзначајнијих фактора ризика за настанак малигних, плућних и кардиоваскуларних болести, већ је сама по себи болест.

Илић је, подсећајући на то да трећина становника Србије пуши, што је лош показатељ, навео да ипак има побољшања јер је истраживање о ефектима Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму, које је спроведено у децембру прошле године, показало да је због ограничења пушења на јавним местима 16 одсто особа смањило број попушених цигарета у 2012. години, што је напредак у односу на 11 одсто у 2011. години.

Шеф Канцеларије Светске здравствене организације за Србију Миљана Грбић навела је да у свету тренутно пуши приближно 800 милиона мушкараца и 200 милиона жена, а процена је да сваке године 5,4 милиона особа умре због последица пушења, док је европски регион у самом врху по стопи смртности.

Грбић је додала да само свеобухватна и потпуна забрана рекламирања и промоције дувана доказано доводи до смањења броја особа које почињу са пушењем и настављају да пуше.

Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" организовао је данашњу стручну конференцију под покровитељством Министарства здравља Владе Републике Србије и Канцеларије Светске здравствене организације за Србију.

На конференцији су представљене мере спречавања употребе дувана, резултати инспекцијског надзора и примене Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму, као и улога социјалног маркетинга у контроли дувана.

Гост конференције био је Роман Габрехелик из Психијатријске клинике Медицинског факултета у Прагу, који је говорио о искуствима Европске уније у превенцији употребе дувана међу младима.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=190679
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs