Обавестити Кофија Анана о неодрживом стању у српским насељима на Косову и Метохији

Београд, 20. јануар 2005. године - Влада Републике Србије је на данашњој седници, као прву тачку дневног реда, једногласно усвојила Информацију и донела Закључак поводом искључивања електричне енергије српским насељима на Косову и Метохији.

У Информацији се наводи да је на састанку председника Владе Републике Србије Војислава Коштунице и Специјалног саветника Генералног секрeтара УН Сорена Јесена-Петерсена 17. јануара ове године, којем је присуствовао и председник Координационог центра за Косово и Метохију Небојша Човић, указано на обавезу Специјалног представника да одмах предузме мере за нормализацију снабдевања електричном енергијом српских насеља Батусе и Липљан.

Том приликом Петерсен је рекао да сматра да се проблем може решити и да ће у том циљу већ наредног дана предузети одговарајуће активности. С тим у вези је затражено да одмах по предузетим мерама обавести председника Владе Србије.

Четири дана после овог договора не само да није укључена струја поменутим насељима, већ је још једно српско село - Прилужје у међувремену остало без електричне енергије. Оправдано се страхује да се и на овај начин врши притисак на српско становништво у правцу даљег исељавања са Космета.

Влада Србије констатује да УНМИК није учинио ништа на повратку више од 200.000 насилно протераног становништва, да није вратио насилно прогнано становништво марта прошле године и да се после свега тога усред зиме Србима ускраћује струја, чиме се лишавају основних услова за живот.

Имајући све то у виду, Влада Србије је донела следећи Закључак:

1. Председнику државне заједнице Србија и Црна Гора Светозару Маровићу препоручује се да обавести Генералног секретара Уједињених нација Кофија Анана о неодрживом стању у угроженим насељима која више од месец дана немају струју и затражи његово лично ангажовање на нормализацији живота угроженог становништва на делу територије државне заједнице Србија и Црна Гора под мандатом Уједињених нација.

2. Министарству спољних послова Србије и Црне Горе препоручује се да обавести земље чланице Контакт-групе о писму председника државне заједнице Србија и Црна Гора Генералном секретару Уједињених нација.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=18784
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs