Косово и Метохија значајан део Србије и у економском смислу

Београд, 24. децембар 2012. године – Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Александар Вулин изјавио је данас да је Косово и Метохија жив и у економском смислу важан део Србије, њен неискоришћен део и економска предност од које наша земља може боље да живи.

Фото: Фонет

Вулин је, отварајући округли сто "Актуелни економско-правни изазови српске привреде на Косову и Метохији", рекао да је у јужној покрајини тешко, али не и немогуће бавити се економијом, да Косово и Метохија није терет буџета Србије, нити оптерећење на путу ка ЕУ.

На Косову и Метохији, како је додао, не живе људи који чекају помоћ државе и који неће и не знају да раде, већ желе да им се то омогући, као и да им се не ускраћују основна људска права, од права на имовину до права на рад.

Према његовим речима, овај округли сто, који је окупио привреднике,универзитетске раднике и представнике министарстава, организован је управо у циљу развоја привреде.

Вулин је нагласио да ће мера успеха и Канцеларије и Владе бити у томе колико грађана на Косову и Метохији живи данас, а колико сутра, као и у каквим условима они живе.

Генерални секретар Привредне коморе Косова и Метохије Славиша Станић саопштио је да привредници са севера покрајине пружају пуну подршку Влади Србије у разговорима у Бриселу, и истакао да од тих разговора очекују добар договор.

Станић је навео да су они од Србије тражили да их уведе у систем ПДВ-а како би могли да раде и функционишу, и указао на то да власти у Приштини немају, нити умеју, да покрену било какву производњу, те да су зато за њих акцизе све.

Генерални директор "Прве петолетке" из Трстеника Љубисав Панић рекао је да тај холдинг има своје погоне на северу Косова и да очекује, пре свега, да се реше имовинско-правни односи.

Према његовој оцени, управо нерешени имовинско-правни односи онемогућавају обнову производње, при чему не треба занемарити ни проблем безбедности.

"Прва петолетка" је заинтересована за производњу у том делу Србије, потврдио је он, али и поновио да претходно треба решити поменуте проблеме.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=182099
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs