Усвојен Предлог закона о буџету за 2013. годину

Београд, 25. октобар 2012. године – Министар финансија и привреде у Влади Републике Србије Млађан Динкић саопштио је да је Влада на данашњој седници усвојила Предлог закона о буџету за 2013. годину који предвиђа приходе од 956,4 милијарде динара и расходе у износу од 1.078,3 милијарде динара.



Фото: infobiro.tv

Динкић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, навео да овај документ предвиђа смањење буџетског дефицита на 3,3 одсто вредности оствареног БДП-а.

Министар је истакао да је буџет донет на време, да је развојно оријентисан и да је успостављен баланс између штедње и подстицаја.

Циљ је да се буџетски дефицит двоструко смањи, заштите најугроженији и да се обезбеде развојни постицаји привреди, нагласио је Динкић и напоменуо да би Скупштина Србије требало да усвоји поменути документ пре 20. новембра.

Према његовим речима, републичким буџетом за 2013. годину предвиђено је да Војводина добије 7,05 одсто укупних прихода, што је гарантовано Законом о буџетском систему.

Динкић је навео и да ће представници Међународног монетарног фонда (ММФ) у наредне две недеље, а најкасније до 10. новембра, почети разговоре о новом аражману са Владом Србије.

Он је саопштио да је јуче имао телефонски разговор са шефом Мисије ММФ-а која долази у Србију Зузаном Мургасовом, која је изразила задовољство досадашњим техничкима разговорима са Владом Србије.

Преговори са ММФ-ом, како је навео, не би били настављени да Србија нема добар Предлог буџета за 2013. годину.

Динкић је истакао и да се први пут десило да ММФ сматра да би консолидовани дефицит могао да буде и виши од таргетираног и да би могао да износи четири одсто БДП-а.

Он је напоменуо да су буџетом предвиђене гаранције за реализацију кредита кинеске Ексим банке за изградњу дела аутопута Београд–Чачак и деоница аутопута Појате–Прељина и Нови Сад–Лозница, као и гаранције за руски кредит у износу од 800 милиона долара за модернизацију железнице.

Са буџетом за 2013. годину у Скупштини ће се наћи и Предлог закона о ограничавању рокова плаћања, навео је министар и додао да тај документ уводи обавезу државе да све своје обавезе мора да измири најкасније у року од 45 дана од потписивања неког уговора, док ће за привреду тај рок бити 60 дана.

Динкић је истакао да ће први пут до сада држава имати краћи рок од привреде за измиривање својих обавеза, и додао да ће бити уведена лична одговорност министара и директора јавних предузећа, који ће за непоштовање рокова плаћања бити кажњени са 100.000 динара месечно, а друга санкција ће бити затезна камата.

Планирани буџетски дефицит је 132,3 милијарде динара, а укупан дефицит Републике је 121,9 милијарди динара и тај дефицит износи 3,3 одсто БДП - а. Приходи на нивоу целе државе износе 1.685,2 милијарде динара, а расходи 1.817,5 милијарди динара.

Консолидовани буџет, који поред републичког буџета укључује и буџет покрајине, општинске буџете, буџет Путева Србије и организација обавезног социјаног осигурања, у дефициту је од 132,3 милијарде динара, што је 3,6 одсто БДП - а.

Буџет је креиран тако да омогући заустављање раста јавног дуга, при чему очекивани привредни раст износи два одсто.

Највеће уштеде у буџету остварене су у расходима за субвенције – седам милијарди динара, издацима за куповину робе и услуга – 4,6 милијарди, као и на расходима по основу буџетских кредита – 4,1 милијарду динара.

Истовремено, расходи за социјалну заштиту повећани су за приближно седам милијарди динара.

Јавни дуг би на крају ове године требало да се увећа на приближно 60 одсто од вредности БДП-а, а испод тог нивоа почеће да се смањује од 2014. године.

У 2014. години Влада намерава да буџетски дефицит додатно смањи на 1,9 одсто, а у 2015. години на свега један одсто.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=178775
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs