За Србију неприхватљиви нови услови на путу ка ЕУ

Београд, 10. октобар 2012. године – Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић изразио је данас задовољство због начина на који су у најновијем Извештају Европске комисије оцењене реформе у Србији, али и поручио да је за Србију неприхватљиво да се у документима Европске уније помиње територијални интегритет Косова.




Дачић је након разговора са шефом Делегације Европске уније у Србији Венсаном Дежером, који му је уручио Извештај Европске комисије о напретку Србије на путу ка ЕУ, рекао да се таквим формулацијама омета наставак дијалога Београда и Приштине и да ће оне бити предмет озбиљних политичких разматрања у Србији.

Србија је била спремна за политички дијалог већ у октобру, али сада ово пред нас поставља питање да ли је то само блажа алтернатива за признавање независности Косова, истакао је председник Владе и указао на то да не постоји територијални интегритет без суверенитета.

Он је рекао и да се та формулација не наводи у Извештају ЕК већ, како је навео, у другом документу ЕУ.

Дачић је потврдио и да ће од европског комесара за проширење Штефана Филеа тражити коментар о томе да ли је формулација о територијалном интегритету Косова нови услов за Србију јер су, како је истакао, за Београд нови услови неприхватљиви.

Ако је ово формулација која је са наше стране погрешно протумачена, бићемо спремни за наставак дијалога са Приштином, нагласио је председник Владе.

Ово Србију неће скренути са европског пута, увек ћемо изражавати жељу да будемо чланица ЕУ, али овакве формулације могу само да представљају ометање наставка дијалога и биће предмет озбиљних разматрања са наше стране, поновио је он.

Према његовој оцени, формулација о територијалном интегритету Косова није користан потез јер постоји и пет држава ЕУ које не признају једнострано проглашену независност Косова.

Најважније је, како је истакао, да се у самој оцени напретка у Србији Европска комисија задржала на критеријумима који су дефинисани у децембру прошле године, где се наводи имплементација постигнутих договора са Приштином, наставак дијалога и видљив напредак, односно нормализација односа Београда и Приштине.

Дачић је поновио да Србија није претња миру у региону и да нико нема право да јој замера на томе што штити своје легитимне државне и националне интересе.

Србија ће наставити дијалог са ЕУ јер је ништа не може спречити и удаљити од Европе, али када је реч о Косову мора бити договора, а не наметања решења, истакао је председник Владе.

Све ћемо учинити да испунимо обавезе које имамо, а које је преузела претходна влада и наставићемо сарадњу са Европском комисијом у испуњавању критеријума у циљу хармонизације нашег законодавства и стварања европских вредности јер је то у интересу грађана, закључио је Дачић.

Дежер је навео да се у Стратегији проширења ЕУ, коју је данас предао Дачићу заједно са Извештајем ЕК о напретку Србије у протеклих годину дана, јасно истиче намера ЕУ да настави проширење.

Према његовој оцени, односи ЕУ и Србије никада нису били бољи, али постоји још задатака које треба решити, попут наставка дијалога Београда и Приштине.

Он је истакао да ЕУ поштује одлуку Србије да примени договоре са Приштином постигнуте у Бриселу, уз напомену да је високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон спремна да учествује у најављеном политичком дијалогу.

Дежер је саопштио да ЕУ цени спремност Србије да подигне разговоре на виши политички ниво, и додао да је ЕУ спремна да помогне Србији и у превазилажењу економских проблема.

Шеф Делегације ЕУ је нагласио да је потребно да Србија исправи недостатке у реформи правосуђа, као и да настави борбу против корупције и криминала, и навео да ће европски комесар за проширење Штефан Филе вечерас допутовати у Србију.

Потпредседник Владе Србије за европске интеграције Сузана Грубјешић оценила је да најновији Извештај ЕК није ни критика ни похвала, већ објективна оцена о спровођењу реформи у последњих годину дана.

Она је истакла да ће Влада детаљно размотрити тај документ и најавила да ће српско законодавство и правни систем наставити да се усклађују са европским нормама.

Годишњи извештај о напретку Србије и земаља западног Балкана у процесу европских интеграција објављен је данас у Бриселу.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=177886
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs