Зауставити застрашивање српског становништва на Космету

Њујорк/Београд, 14. мај 2012. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић упозорио је данас на седници Савета безбедности Уједињених нација на то да се наставља кампања застрашивања Срба на Косову и Метохији.


Јеремић је на седници посвећеној ситуацији на Космету рекао да је у првом тромесечју 2012. године забележено више од 180 напада на Србе, њихову имовину и верска здања.

Он је навео да се тиме објашњава стално смањење броја повратника на Космет, што се наводи и у редовном тромесечном извештају генералног секретара УН Бан Кимуна, који обухвата период од фебруара до маја 2012. године.

Министар је истакао да Србија дели страховање генералног секретара УН о могућности даљег сужавања простора за дијалог Београда и Приштине наредних месеци уколико се не одржи мир.

Ми делимо страховање генералног секретара, посебно пошто изгледа да јавно мњење етничких Албанаца постаје све више непријатељско према наставку било каквих преговора, додао је он.

Јеремић је, међутим, указао на то да Србија остаје у потпуности посвећена преговорима и додао да неслагања око статуса не смеју да спрече способност двеју страна да делују заједно у решавању практичних питања.

Према његовим речима, остаје још много тога да се уради на побољшању живота људи у покрајини кроз разговоре спроведене у доброј намери.

Он је одао признање напорима шефа Унмика Фарида Зарифа и
генералног секретара ОЕБС-а Ламберта Занијера да омогуће Србима
да гласају на председничким и парламентарним изборима на Косову.

Министар је изразио захвалност и команданту КФОР-а генералу Ерхарду Древсу због тога што је наредио долазак на Космет стотине додатних војника, што је осигурало да претње о употреби силе ради спречавања избора нису могле да буду спроведене.

Јеремић је истакао да Србија сматра да је УНМИК важан за мир и стабилност на Косову и додао да се слаже са оценом генералног секретара да деловање међународних фактора на терену у оквиру УН и Резолуције 1244 СБ УН треба да буде стратешки усаглашено и блиско координисано, што укључује и реконфигурацију Еулекса.

Наш став о ангажовању Европске уније на Косову остаје непромењен.
Верујемо да ЕУ треба да настави своје статусно неутралне напоре да се изгради окружење које недостаје и поправе лоши социјални услови у покрајини, поручио је Јеремић.

Он је указао на то да се и осам година од 17. марта 2004. године, када је извршен погром над Србима на Косову и оштећено или уништено више од 35 цркава и манастира, скрнављење православних манастира и гробаља наставља.

Према његовим речима, од тада ниједна особа није ухапшена за извршење злочина мржње на местима која представљају суштину српског националног идентитета, а ниједан високи званичник етничких Албанаца није те акте осудио.

Министар је нагласио да је Србија и даље озбиљно забринута због навода о илегалној трговини људским органима на Косову, који су изнети у извештају Савета Европе у децембру 2010. године.

Он је рекао да се у извештају генералног секретара УН наводи да специјални тим Еулекса наставља да развија своје капацитете и да је напредовао у раду на овом случају.

Међутим, ми верујемо да недостатак транспарентности у спровођењу
истраге треба да буде питање озбиљне забринутости у овом телу, истакао је Јеремић и додао да откривање пуне истине за ове монструозне оптужбе, до сада невиђене у историји ратовања, мора да остане главни приоритет.

Јеремић је изразио жаљење због ослобађајуће пресуде бившем команданту ОВК Фатмиру Љимају за ратни злочин и мучење и убиства Срба 1999. године и оценио да су ти узнемирујући догађаји још више уназадили спровођење правде на Косову.

Та пресуда је легитимно поставила питање да ли ће косовски судови икада осудити некога за ратне злочине против Срба, рекао је министар и додао да је охрабрујуће то што је канцеларија специјалног тужиоца Еулекса најавила да ће се жалити на пресуду.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=171896
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs