Унапређење комуналне инфраструктуре у пет општина у Србији

Београд, 27. април 2012. године – Министар животне средине, рударства и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић изјавио је данас да ће реализацијом пројекта „Управљање отпадом и отпадним водама у општинама у Србији – IMPACT“ становници пет општина добити приступ канализационој мрежи и постројењима за третман отпадних вода.

Уве Штумф и Оливер Дулић

Дулић је на конференцији за новинаре у Влади Србије након потписивања споразума о реализацији тог пројекта са директором Имплементационе организације Владе Немачке (ГИЗ) Уве Штумфом објаснио да ће на тај начин бити унапређено управљање отпадом и уклоњене дивље депоније, што ће побољшати комуналну инфраструктуру тих локалних самоуправа.

Министар је прецизирао да вредност пројекта износи пет милиона евра, уз напомену да ће одабране општине сарађивати на њему у наредних шест година.

Сврха његове реализације, како је објаснио, јесте очување здравља становништва и животне средине, али и омогућавање отварања нових радних места.

Према његовим речима, циљ спровођења овог пројекта јесте помоћ изабраним општинама у пружању услуга у области управљања отпадом и отпадним водама у складу са законодавством у области заштите животне средине које је усклађено са регулативом ЕУ.

Први секретар за економску сарадњу Амбасаде Савезне Републике Немачке у Србији Кристоф Ајхен истакао је да овај пројекат треба да реши проблем општина средње величине, до 50.000 становника, које немају довољно капацитета за управљање отпадом и отпадним водама и приступ одговарајућим технологијама.

Ајхен је објаснио да то истовремено подразумева и примену иновативних и економски исплативих решења у области управљања отпадом и отпадним водама, уз напомену да је Немачка кроз различите пројекте у области третмана отпада и отпадних вода већ помогла 23 локалне самоуправе.

Након добијања статуса кандидата за чланство у ЕУ питање животне средине у Србији постаје још важније, нагласио је он и подсетио на то да је, и поред тога што су у Србији усвојени закони у области екологије, њихово спровођење отежано углавном због малих техничких и кадровских капацитета локалних самоуправа.

Ајхен је указао на то да у Србији има више од 4.500 дивљих депонија, приближно 50 одсто домаћинства прикључено је на канализациону мрежу, док се отпадне воде третирају прописно у свега 15 одсто случајева.

Партнери у спровођењу пројекта су и Агенција за заштиту животне средине Србије, Фонд за заштиту животне средине Србије и Мрежа нулте емисије.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=171326
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs