Стратешко партнерство Србије и Италије у свим областима

Београд, 8. март 2012. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изразио је данас захвалност Италији на принципијелној подршци Србији у процесу приближавања Европској унији и истакао да је Италија један од најзначајнијих привредних партнера наше земље.


Цветковић је на заједничкој конференцији за новинаре са председником Србије Борисом Тадићем и председником Владе Италије Мариом Монтијем, одржаној након Другог самита Србија–Италија, навео да је током данашњих билатералних састанака потписан низ споразума између две земље, од којих се један односи и на сарадњу у области европских интеграција.

Он је нагласио да добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ представља предност и могућност да се сарадња са Италијом побољшава, али и обавезу да Србија настави путем реформи и евроинтеграција још интензивније него до сада.

Председник Владе је подсетио на то да је Италија трећи по величини спољнотрговински партнер Србије, док је по нивоу страних инвестиција на петом месту.

У Србији данас послује више од 400 фирми из Италије, које запошљавају више од 20.000 радника, указао је Цветковић и напоменуо да до сада није било притужби на њихов рад и однос према радницима у нашој земљи.

Према његовим речима, италијански партнери показали су интересовање за учешће у изградњи железничког Коридора 11 кроз Србију, од Београда према Црној Гори, као и за изградњу београдског метроа.

Тадић је изразио очекивање да ће стратешко партнерство са Италијом резултирати доласком великог броја италијанских компанија у Србију, као и наставком подршке владе те земље процесу евроинтеграција наше земље.

Он је истакао да је стратешко партнерство двеју земаља већ имало за последицу уравнотежавање спољнотрговинске размене, али и нагласио да су могућности за продубљивање економске сарадње огромне.

Према његовим речима, током данашњег самита делегације двеју земаља разговарале су о сарадњи на бројним конкретним пројектима, пре свега у домену енергетике и транспорта.

Тадић је као потенцијално занимљиве области сарадње навео и индустрију челика, рударство, пољопривреду, фармацеутску и текстилну индустрију, као и индустрију обуће.

Транспортни системи у Србији, како је оценио, доживели су процват, а од тога ће корист имати и Италија, с обзиром на то да најкраћи друмски пут из те земље ка Турској и Блиском истоку води управо преко Србије.

Он је указао на то да су представници влада Србије и Италије размотрили и могућност сарадње у изградњи друмских коридора 10 и 11, као и на плану модернизације железничке мреже у Србији.

Председник Србије је навео и енергетске пројекте у којима наша земља већ сарађује са италијанским компанијама или намерава да успостави сарадњу, при чему је истакао да ће Србија, осим као произвођач електричне енергије, за Италију бити значајна и као важно чвориште за транспорт струје.

Према његовој оцени, почетак производње аутомобила "фијат 500" у Крагујевцу симболички заокружује вишедеценијску традицију српско-италијанске сарадње у области индустрије.

Данашњи самит одржава се непосредно након што је Србија добила статус кандидата за чланство у ЕУ, подсетио је он и поновио захвалност Италији на подршци коју пружа нашој земљи на европском путу.

Према његовим речима, постоји само једно место неслагања између две земље, а то је питање Косова и Метохије.

Он је, међутим, нагласио да је Италија, за разлику од других земаља које су признале једнострано проглашену независност јужне српске покрајине, препознатљива по дипломатској флексибилности и усмерености на решавање проблема.

Постоји много модалитета којима проблеми на Косову могу да буду решавани, не сме се зауставити живот и мора се обезбедити функционисање система, али морају се знати црвене линије, поручио је Тадић и додао да Србија остаје привржена решавању проблема на Космету.

Монти је саопштио да су данашњи разговори протекли у знаку стратешког партнерства и у духу пријатељства, и поновио да Италија снажно подржава Србију на путу ка ЕУ.

Он је оценио да је Србија заслужила статус кандидата за чланство у ЕУ и да ангажованост коју је показала како би испунила услове који су били стављени пред њу представља пример који треба следити.

Када је реч о датуму за почетак преговора за чланство Србије у ЕУ, председник Владе Италије је поручио да је то веома важна етапа након које нема враћања на старо.

Он је указао на то да две земље имају различите ставове по питању Косова и да то треба уважавати, али да је важно да постоји воља и ангажованост да се иде путем решења.

Београд и Рим су обједињени у намери да остваре економски раст, истакао је Монти, уз оцену да је економска размена између две земље веома добра, и да се полако враћа на ниво пре кризе 2008. године.

Он је изразио задовољство досадашњим инвестицијама италијанских компанија у Србију и нагласио да су фирме из те земље заинтересоване за улагања у области инфраструктуре.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=168706
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs