Нишке здравствене установе ослонац у лечењу трећине становништва Србије

Нишка бања, 20. децембар 2011. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Зоран Станковић отворио је данас у Институту за лечење и рехабилитацију "Нишка бања" дијагностички центар за откривање раног артритиса и пустио у рад нови апарат за магнетну резонанцу.

Фото: Танјуг

Станковић је на конференцији за новинаре истакао да ће ресорно министарство настојати да финансијски помогне и завршетак ангио сала у делу овог института који се бави кардиологијом.

Према његовим речима, Институт је из сопствених средстава обезбедио магнетну резонанцу нове генерације, док су у оквиру дијагностичког центра уз помоћ Министарства здравља обезбеђени дигитални рендген, ултразвучна дијагностика и лабораторија.

Нишке здравствене установе су ослонац у лечењу трећине становништва Србије са простора југоисточне Србије, оценио је министар и најавио унапређење услова у њима и у наредној години.

У првој половини 2012. године, како је рекао, требало би изабрати извођача радова за изградњу новог Клиничког центра у Нишу, за који је идејни пројекат завршен и чија је техничка ревизија у току.

Он је подсетио на то да су у претходном периоду уложена значајна средства у нишко здравство, почев од градње нове зграде кардиохирургије која треба да буде завршена и опремљена у првој половини наредне године, па до улагања у изградњу нове котларнице и затварања постојеће која је највећи загађивач и налази се у ширем центру града.

Такође, како је указао, реализује се и програм енергетске ефикасности, а у Кнез селу се ради на отварању одељења за палијативно збрињавање пацијената у завршној фази болести.

Станковић је потврдио да ће Министарство здравља пружити помоћ у стварању услова за рад и збрињавање кардиолошких болесника у Нишкој бањи, као и у обнови зграде Пастеровог завода у Нишу.

Директор Института за реуматологију у Београду Немања Дамјанов подсетио је на то да је центар у Нишкој бањи за рано откривање артритиса други такав центар у Србији.

Према његовим речима, до сада је било потребно две године за дијагностиковање артритиса, при чему је циљ да се тај период смањи, избегне инвалидитет или хронични облик те болести.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=164992
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs