Сет правосудних закона у циљу спровођења ефикаснијег кривичног поступка

Београд, 12. септембар 2011. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић изјавила је данас да ће усвајањем предложеног Законика о кривичном поступку бити створене нормативне претпоставке за ефикаснији кривични поступак, што представља једну од обавеза Србије у процесу стицања кандидатуре за чланство у ЕУ.

Маловић је, представљајући посланицима Скупштине Србије сет правосудних закона, рекла да предложени законик о кривичном поступку представља један од кључних легислативних аката једне земље, будући да његове норме битно одређују степен реализације најзначајнијих људских права и слобода записаних у међународним актима, Уставу и законима Србије.

Приликом његове израде, која је трајала три године, посебно је вођено рачуна о његовој усклађености с међународним актима и другим законима Србије, трошковима које ће његова примена изазвати за све учеснике у поступку, као и о потребним техничким условима за његову примену, навела је министар.

Према њеним речима, предложена решења могу знатно да утичу на степен и брзину откривања извршених кривичних дела, а ефикасност и делотворност његовог спровођења чини значајан фактор од вршења кривичних дела.

Она је указала на то да је најважнија новина у предложеном законику о кривичном поступку увођење тужилачке истраге и страначког поступка, па ће тако, уместо извођења доказа од суда, по службеној дужности терет доказивања бити на тужиоцу.

Предложеним решењима је омогућено и одбрани да у току поступка прикупља доказе и материјал у своју корист, додала је Маловић.

Она је навела да је предвиђен одложен почетак примене законика када су у питању поступци за кривична дела организованог криминала и ратних злочина и то до 15. јануара 2012. године, односно до 1. септембра 2012. године, када су у питању остали кривични поступци.

То одлагање има за циљ обезбеђивање стручног усавршавања судија, јавних тужилаца, полиције, адвоката и других особа релевантних за примену законика, објаснила је министар.

На новој ванредној седници посланици Скупштине Србије расправљају и о предложеним законима о парничном поступку, о рехабилитацији и о заштити пословне тајне, као и о предложеним одлукама о накнади за рад у Националном савету за високо образовање и о накнади за рад у Комисији за акредитацију и проверу квалитета.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=159136
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs