Већина средњошколаца подржава приступање Србије ЕУ

Београд, 14. јун 2011. године – Министар просвете и науке у Влади Републике Србије Жарко Обрадовић поручио је данас да Србија постаје део европског образовног система и да се у тој области у нашој земљи усвајају европски стандарди и закони.

Жарко Обрадовић и Венсан Дежер
Фото: Танјуг

Обрадовић је на конференцији посвећеној резултатима пројекта објављивања другог издања публикације “Европски дневник: мудар избор” истакао да ЕУ подразумева поштовање закона и система вредности који грађанима доноси добробит.

Министар је прецизирао и да поменуту публикацију користи више од 75.000 средњошколаца у нашој земљи.

Ова брошура нуди информације о свим институцијама Уније, као и о правима која остварују њени грађани, објаснио је он и додао да публикацију користи 3,5 милиона тинејџера у земљама ЕУ.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер истакао је да је ђаке у Србији највише занимало да ли ће моћи да путују и школују се у земљама ЕУ, као и то колико ће чланство у Унији утицати на очување њиховог националног идентитета.

Дежер је нагласио да је значајно да млади знају шта их очекује у ЕУ и шта ће то чланство значити за њихов свакодневни живот, уз напомену да је Србија једина земља ван Уније у којој је ова публикација објављена.

Анкета спроведена међу више од 2.500 ученика чији су резултати данас представљени показала је да приступање Србије Европској унији подржава 50,66 одсто средњошколаца у нашој земљи.

Према резултатима испитивања, 32,79 одсто ђака је неодлучно, док се 16,55 одсто противи уласку Србије у Унију.

Анкета је спроведена у 40 средњих школа, међу ђацима који су користили публикацију “Европски дневник: мудар избор” коју је Делегација ЕУ у Србији објавила уз подршку Министарства просвете и науке.

Истраживање је показало да је 18,57 одсто средњошколаца веома заинтересовано за европску интеграцију Србије, 30,92 одсто је заинтересовано, 33,61 одсто средњошколаца не мари много, док је незаинтересовано 16,90 одсто ученика.

Приближно 57 одсто средњошколаца сматра да би чланство Србије у ЕУ могло позитивно да утиче на њихове изгледе за запошљавање, а више од 59 одсто њих мисли да би могло да допринесе и економском развоју земље.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=154785
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs