Влада усвојила Програм оживљавања великих индустријских центара

Београд, 9. јун 2011. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Небојша Ћирић саопштио је да је Влада на данашњој седници усвојила Програм оживљавања великих индустријских центара од посебног значаја за 2011. годину и у вези са тим Уредбу о условима и начину привлачења инвестиција.



Оливер Дулић и Небојша Ћирић

Ћирић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, навео да је циљ поменутог програма оживљавање великих индустријских центара у 15 јединица локалне самоуправе, а у којима живи 20 до 25 одсто становника Србије.

Он је истакао да су критеријуми такви да у општинама чија је развијеност мања од 50 одсто републичког просека инвеститори добијају стимулације од 2.000 до 10.000 евра по радном месту.

Према његовим речима, новина у односу на досадашњи програм подстицаја је то што право на доделу средстава од 10.000 евра имају локалне самоуправе са више од 50.000 становника и стопом незапослености изнад 20 одсто.

Министар је нагласио да су изузети Пирот, Крагујевац и Зрењанин у којима постоје слободне царинске зоне јер су ти градови већ довољно атрактивни за инвестиције.

Поред Ниша, Зајечара, Краљева и Новог Пазара, подстицаје до 10.000 евра добијаће инвеститори у Лозници, Лесковцу, Крушевцу, Јагодини, Сремској Митровици, Алексинцу, Параћину, Бачкој Паланци, Руми, Вршцу и Бору, напоменуо је он.

Ћирић је саопштио да укупно додељена средства не могу бити већа од 50 одсто улагања за велика предузећа и 100 одсто за мала и средња предузећа.

Министар је навео и да је Влада данас формирала радну групу, чији циљ ће бити да уради свеобухватну анализу стања у крагујевачкој фабрици "Застава оружје".

Он је прецизирао да ће радну групу чинити представници министарстава одбране, економије и регионалног развоја, финансија, рада и запошљавања и унутрашњих послова, као и чланови синдиката и руководства фабрике.

Ћирић је подсетио на то да су запослени у "Застава оружју" прекинули протест и да ће та фабрика сутра почети да ради и додао да треба утврдити да ли је њен производни програм добар, да ли то што производи треба да се унапреди, колике инвестиције су потребне и колико радника је вишак.

Према његовим речима, неопходно је да државни органи, руководство и запослени у "Застава оружју" заједно раде на повећању пласмана производа те фабрике.

Министар животне средине, рударства и просторног планирања Оливер Дулић саопштио је да је Влада данас усвојила документе којима је заокружена политика помоћи грађевинској индустрији у условима кризе.

Он је навео да је у последњих неколико месеци, након две године кризе, забележен раст у грађевинском сектору, чему су допринеле и претходне мере које је Влада доносила у тој области.

Дулић је истакао да су на данашњој седници усвојени и Уредба о субвенционисању кредитног финансирања у пројектима станоградње и Извештај о преговорима Министарства финансија и Развојне банке Савета Европе за пројекат социјалне станоградње у Србији за 2011. годину.

Министар је нагласио да би резултати ових мера требало убрзо да се виде и подсетио на то да је Влада у протекле две године интервенисала због тешке ситуације у којој се нашао грађевински сектор у условима економске кризе.

Према његовим речима, захваљујући мерама подршке, у Србији се гради 245 јавних објеката, у насељу „Степа Степановић“ 4.500 станова, а од октобра би требало да буде отворено и градилиште у насељу "Доктор Иван Рибар" у коме ће бити између 1.100 и 1.200 станова.

Захваљујући кредиту Развојне банке СЕ, у Србији ће се градити 1.700 станова, који ће се на тржишту продавати по, како је навео, изузетно повољним условима.

Дулић је напоменуо да у грађевинском сектору ради између 100.000 и 120.000 људи, који су посао добили, пре свега, захваљујући досадашњим мерама Владе.

Министар је најавио и да ће следеће недеље представници Владе и Народне банке Србије разговарати о новој мери НБС-а која предвиђа повећање учешћа за стамбене кредите са 10 на 20 одсто.

Став Владе је да би ова најављена мера повећања учешћа за стамбене кредите требало да се поново разматра и да буде сачињена тако да има у виду могуће ефекте по грађевински сектор, саопштио је Дулић.

Према његовим речима, Влада Србије страхује да ће та мера зауставити изградњу станова у овој години и погоршати стање у грађевинском сектору, коме је држава помогла да започне излазак из кризе у којој је већ две године.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=154541
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs