Уређење финансијског тржишта Србије усвајањем сета финансијских закона

Београд, 6. април 2011. године – Потпредседник Владе Србије за европске интеграције Божидар Ђелић оценио је данас да ће усвајање сета финансијских закона допринети даљем уређењу финансијског тржишта у земљи и обезбедити да оно у значајнијој мери постане извор финансирања домаће економије.

Фото: Танјуг

Ђелић је у Скупштини Србије, представљајући предлоге закона о тржишту капитала, о изменама и допунама Закона о девизном пословању, инвестиционим фондовима, финансијском лизингу, о висини стопе затезне камате, о добровољним пензијским фондовима и пензионим плановима и о платном промету, навео да ће они унапредити систем помоћу којег они који имају расположива средства у земљи и иностранству могу да улажу у наша предузећа и хартије од вредности.

Значајно је, како је истакао, да банке, осигуравајућа друштва, инвестициони и пензијски фондови, који ће бити у контакту са великим бројем грађана, буду у стању да улажу на тржишту капитала на безбедан и транспарентан начин.

Према његовим речима, овај пакет прописа даје додатно уређење, безбедност и транспарентност информисања оних који желе да уложе новац и омогућава да се тржиште капитала развија на сигуран начин, пре свега за грађане, затим за инвеститоре и целу државу.

Два закона у пакету – Предлог закона о тржишту капитала и измене Закона о девизном пословању, долазе након дугог периода консултација са привредом, међународним финансијским институцијама и ЕУ, рекао је он и напоменуо да ће ови прописи обезбедити проходност на тржишту капитала, сигурност и смањење трошкова пословања за предузећа.

Говорећи о Предлогу закона о тржишту капитала, потпредседник Владе је нагласио да је то тржиште у нашој земљи и даље скромног обима, али ће у годинама које долазе имати много значајнију улогу.

Четири кључна принципа из тог закона су заштита инвеститора, транспарентност тржишта, усклађивање са европским директивама и регулисање оних који интервенишу на тржишту, пре свега посредника, односно брокерско-дилерских друштава, навео је он.

Ђелић је саопштио да је тим законом први пут детаљно разрађена јавна понуда, јасно су дефинисани услови повлачења са тржишта хартија од вредности, регулише се секундарно тржиште хартија од вредности, а цела глава посвећена је сузбијању злоупотреба у трговини хартијама од вредности.

Када је реч о изменама и допунама Закона о девизном пословању, он је истакао да на ове измене и допуне чека велики број предузећа, с обзиром на то да велики извозници већ годинама указују на то да им један број одредби тог акта отежава пословање са иностранством.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=150855
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs