Постигнут договор о завршетку седме ревизије аранжмана са ММФ

Београд, 22. фебруар 2011. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Диана Драгутиновић изјавила је данас да је Влада испунила све обавезе које су биле потребне за успешно закључивање седме ревизије стенд бај-аранжмана са Међународним монетарним фондом (ММФ).



Диана Драгутиновић
Србија и Мисија ММФ-а постигле су договор о завршетку седме ревизије стенд-бај аранжмана, који ће нашој земљи омогућити да повуче око 365 милиона евра намењених девизним резервама земље.

Драгутиновић је на конференцији за новинаре нагласила да је буџетски дефицит био мањи од планираног у 2010. години, док је буџетски дефицит за 2011. усвојен у складу са фискалним правилима.

Према њеним речима, најкритичнија тачка успешно завршених преговора била је платформа Владе коју је Министарство финансија припремило за преговоре са синдикатима.

Основни елементи те платформе, како је објаснила, били су да не може бити повећања буџетског дефицита и да побољшање материјалног положаја запослених мора да се заснива на принципу солидарности.

Она је додала да је та платформа подразумевала да то побољшање зависи од динамике јавних прихода, као и да се процена тих прихода обавља тромесечно.

ММФ је инсистирао на томе да се морају поставити границе у испуњавању захтева за побољшање положаја запослених и да раст издатака за плате и пензије не сме бити већи од 10 милијарди динара, саопштила је Драгутиновић.

Она је навела и да је ММФ тражио да се постигне социјално најправичније решење у расподели средстава, као и да исплате буду једнократне.

Према њеним речима, било би добро за Владу, економске актере у Србији и инвеститоре да се постигне договор око новог аранжмана са ММФ-ом.

Алберт Јегер
Шеф Мисије ММФ-а Алберт Јегер изјавио је да су са српским властима договорени принципи на основу којих ће моћи да евентуално буду повећане зараде запослених у јавном сектору.

Повећање зарада зависиће од тога да ли ће приходи бити већи од пројектованих и сва повећања ће бити једнократна, што значи да се њихов ефекат неће пренети на буџет за 2012, а повећање ће се односити на најугроженије раднике у јавном сектору и пензионере, навео је он.

Јегер је нагласио да ће постојати горња граница за укупну потрошњу за ове сврхе и указао на то да би повећање зарада онако како то захтевају синдикати угрозило фискалну равнотежу и стабилност цена у Србији.

Према његовим речима, највећи изазови у наредном периоду биће задржавање потрошње у зацртаним фискалним оквирима, изградња конкурентности економије засноване на приватном сектору, смањење државног сектора и реструктурирање јавних предузећа.

Основни резултати двогодишњег аранжмана који је Србија имала са ММФ-ом јесу заустављање тренда високог раста јавне потрошње, развијање финансијског тржишта, постизање Бечког споразума са страним банкама да одрже кредитну изложеност у Србији, обезбеђивање подршке међународних финансијских институција за финансирање буџетског дефицита и инфраструктуру, ограничавање буџетског дефицита и уграђивање фискалних правила у Закон о буџетском систему.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=148368
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs