Поставити нови стандард у санирању штете после елементарних непогода

Београд, 8. јануар 2011. године – Министар за државну управу и локалну самоуправу и координатор Владе Србије за санирање последица земљотреса у Краљеву Милан Марковић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа ”Вечерње новости” да је у обнову после земљотреса до сада уложено много материјала, новца и рада а да се процењује да ће укупни издаци износити између 2,5 и три милијарде динара.

Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Најава завршетка санације штете од земљотреса до 1. октобра:

– Намерно смо дали тај рок, што је свега 11 месеци од земљотреса. Неопходно је да поставимо нови стандард у деловању државе у оваквим ситуацијама и уверен сам да ћемо успети. Наравно, овај рок се односи на грађане, односно на обнову њихових кућа, затим санацију зграда и на изградњу око 500 нових кућа. То значи да евентуално зидање нових стамбених блокова не улази у овај рок, јер је то немогуће.

Шта би могло да поремети тај план?

– Посао је веома компликован. У питању је велики број потпуно различитих ситуација, ту су и временске прилике, урбанистичка ограничења, тешко утврђивање чињенице да је у кући заиста било пребивалиште власника и одређеног броја чланова породичног домаћинства, а не да је у питању, рецимо, викендица или објекат за издавање. Али, кад смо саопштили овај рок, све смо то узели у обзир и засада нема већих изненађења.

Да ли ће у буџету за ову годину бити довољно средстава за обнову оштећених објеката?

– За успех оваквог посла важна је методологија санирања штете, која гарантује ефикасност, транспарентност и правичност. Важна је и тачна информација о расположивим средствима с једне стране и обиму штете с друге стране. За методологију сам сигуран да је исправна, а што се тиче средстава, немам информацију да би могло бити проблема.

О грађанима који су и даље смештени у шаторима поред оштећених кућа:

– Многе од њих сам обилазио, убеђивао и возио их да им покажем смештај који смо обезбедили. Тај смештај, наравно, подразумева и исхрану. Више од 800 људи је смештено, а имамо капацитете и за све који су сада код пријатеља или на другом месту. Грађани, ипак, сами одлучују где ће се сместити. Мало је оних који спавају под шаторима. На крају, зар чињеница да је више од сто кућа под кровом није довољна да престане сумња.

Спречавање евентуалних покушаја злоупотребе:

– Свестан сам да у овако великом послу, у којем на различите начине учествује хиљаде људи, може бити и злоупотреба. Зато сам тражио да се одмах формира комисија која ће примати све врсте приговора, жалби, пријава, а замолио сам заштитника грађана, Сашу Јанковића, да с посебном пажњом прати дешавања у Краљеву. Такође, захтевам пуну транспарентност рада градске управе, објављивање свих одлука и критеријума за помоћ и санацију, на сајту и у медијима. На крају ће бити формирана посебна комисија од мојих најближих сарадника из Министарства која ће разматрати евентуалне приговоре и жалбе. Очекујем и да надлежни државни органи покажу максималну ангажованост.

Колико су се општинске и градске службе Краљева снашле у овој ванредној ситуацији?

– Градоначелник и Штаб за ванредне ситуације су заиста радили даноноћно. Није лако снаћи се у оваквој катастрофи, али је зато Влада и поставила свог координатора. Верујем да ћемо заједно поставити нов стандард у санирању штете после елементарних непогода.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=145929
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs