Професионализација војске не угрожава систем одбране

Београд, 2. јануар 2011. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Драган Шутановац истакао је данас да укидањем служења војног рока и преласком на професионални састав оружаних снага није угрожено функционисање система одбране.

Фото: Танјуг (архив)
Шутановац је у интервјуу за агенцију Бета прецизирао да у Србији има приближно 1,7 милиона грађана који су служили војни рок и који су и даље спремни да, ако је неопходно, обуку униформу и поновио да не постоји никакво угрожавање система одбране због преласка на професионални састав.

Војска Србије ће се убудуће, у случају потребе, резервним саставом попуњавати из такозване Активне резерве чије формирање тек предстоји, као и онима који добровољно изаберу да служе војни рок, указао је министар.

Према његовој оцени, у процесу професионализације биће проблема који су нам до сада били непознати, али ће Србија бити у прилици да користи најбоља искуства других земаља, с обзиром на то да је међу последњима кренула у тај процес.

Говорећи о буџету Министарства одбране у 2011. години, Шутановац је навео да је 72 милијарде динара велика сума новца са аспекта Владе и буџета у целини, али да је из перспективе система у који није озбиљно улагано више година реч о релативно малој своти.

Издвојена средства у потпуности омогућавају извршавање свих задатака Војске Србије, па чак и одређени искорак у правцу модернизације обуке и борбене технике, нагласио је он и додао да ће приоритет представљати Ваздухопловство и противваздухопловна одбрана.

Према његовим речима, за набавку новог авиона потребна су велика средства која не постоје у буџету, због чега се разматрају могућности узимања робних кредита или обезбеђивања средстава кроз буџетске уштеде.

Министар је подсетио на то да ће 2011. година бити историјска за војску и због тога што ће са Војне академије изаћи прве жене официри, али и прве жене војни пилоти у историји српског ратног ваздухопловства.

Говорећи о плановима одбрамбене индустрије, он је најавио да ће у овој години пажња бити посвећена и војном здравству јер је Србија конкурисала за изградњу војне болнице у Либији, која би била прављена по угледу на Војномедицинску академију (ВМА).

Такође, како је додао, наша земља ће настојати и да, заједно са неким земљама региона чланицама ЕУ и Руском Федерацијом, добије посао ремонта и модернизације кувајтских тенкова М-84, који су крајем осамдесетих и почетком деведесетих година прошлог века произведени у бившој Југославији.

Шутановац је најавио да ће припадници Војске Србије поново учествовати на бојевом гађању ракетних јединица ПВО на бугарском полигону Шабла, као и да ће Министарство покушати да ове године обезбеди бојево гађање и за пилоте ловачке авијације на том полигону код Варне.

Припадници Војске Србије наставиће да учествују и у мировним мисијама, а жеља је да у 2011. години једна од њих буде под вођством ЕУ, закључио је министар одбране.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=145773
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs